2η αγωνιστική

*Φάση των ομίλων της προκριματικής φάσης του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής 2025, που θα διεξαχθεί στα γήπεδα του Μαρόκου. Την πρόκριση στα τελικά της διοργάνωσης θα πανηγυρίσουν οι δύο πρώτες από κάθε όμιλο.

*Η αναμέτρηση διεξάγεται σε ουδέτερη έδρα στην Καμπάλα της Ουγκάντα.

ΖΙΜΠΑΜΠΟΥΕ

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία 0-0 με την Κένυα, για τα προκριματικά του Κυπέλλου Εθνών.

Με το βαθμό της ισοπαλίας ξεκίνησε την πορεία της στα προκριματικά η Ζιμπάμπουε. Στην πρεμιέρα της, την περασμένη Παρασκευή, η ομάδα του Μίκαελ Νέες αντιμετώπισε ως φιλοξενούμενη την Κένυα, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα σε ουδέτερο έδαφος.

Σε ένα γενικά κακό ποιοτικά παιχνίδι ανάμεσα τους, το τελικό 0-0 κρίνεται ως και το πιο δίκαιο, δεδομένου ότι αμφότερες ήταν ισάξιες στον αγωνιστικό χώρο και δεν απείλησαν ιδιαίτερα.

Αυτό ήταν και το δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι που δεν κατάφερε να σκοράρει, καθώς είχε προηγηθεί η ήττα 2-0 από την Κένυα και πάλι (02/07), στους ομίλους του κυπέλλου COSAFA.

“Ένα πράγμα που πρέπει να κάνουμε, είναι να είμαστε πιο βελτιωμένοι κόντρα στο Καμερούν. Είναι μια πολύ καλή ομάδα και δεν χωράει αμφιβολία γι’ αυτό”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο Γερμανός τεχνικός.

Ζιμπάμπουε Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια.

*Δεν σκόραρε στα δυο τελευταία παιχνίδια.

ΚΑΜΕΡΟΥΝ

Προηγούμενο ματς: Νίκη 1-0 επί της Ναμίμπια, για τα προκριματικά του Κυπέλλου Εθνών. Βρήκε δίχτυα με τον Αμπουμπακάρ στο 68ο λεπτό.

Με το δεξί ξεκίνησε το Καμερούν τις υποχρεώσεις του σε αυτά τα προκριματικά. Το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Μαρκ Μπρις υποδέχθηκε τη Ναμίμπια, της οποίας και επικράτησε με 1-0.

Μπορεί να μην εντυπωσίασε σε καμία περίπτωση με την εμφάνιση της, δεδομένης και της διαφοράς δυναμικής με την αντίπαλο της, ωστόσο βρήκε δίχτυα λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας. Κάτι που όπως αποδείχθηκε ήταν αρκετό.

Αποχώρησε με πρόβλημα στο 22ο λεπτό κόντρα στη Ναμίμπια ο μπακ Νουχού και η συμμετοχή του τώρα κρίνεται ως αμφίβολη.