* 20η αγωνιστική

* Στον 1ο γύρο (12/03): Κάουνο – Τρανσινβέστ 2-1

* Στο 2ο γύρο (02/05): Τρανσινβέστ – Κάουνο 3-2

ΚΑΟΥΝΟ ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (4-1) επί της Χέγκελμαν. Σκόρερ των γηπεδούχων οι Ντάνγκουμπιτς (20’, 53’, 62’) και Σιργκέντας (44’), ενώ η Χέγκελμαν ισοφάρισε προσωρινά (25’) με αυτογκόλ.

Με πειστικό τρόπο επέστρεψε στις νίκες την Κυριακή, σταμάτησε το εντυπωσιακό σερί μίας άμεσης ανταγωνίστριας για τα ευρωπαϊκά εισιτήρια πραγματοποιώντας φετινό ρεκόρ σκοραρίσματος για το πρωτάθλημα.

Με μεγάλη ευκαιρία της Ζαλγκίρις ξεκίνησε το ματς, πήρε προβάδισμα σε δεύτερο χρόνο μακρινής στατικής φάσης. Στην πρώτη της ευκαιρία, σε κόρνερ ισοφάρισε γρήγορα η Χέγκελμαν κι έχασε μεγάλη ευκαιρία ανατροπής.

Κομβικό το γκολ μετάβασης τη Ζαλγκίρις στο κλείσιμο του ημιχρόνου για το 2-1, σε επιθέσεις χώρου ήρθαν και τα δύο τέρματά της στο δεύτερο μέρος, εκμεταλλευόμενη το τακτικό ρίσκο των φιλοξενούμενων.

ΚΑΟΥΝΟ ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 5/6 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΤΡΑΝΣΙΝΒΕΣΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-0) επί της Τζιούγκας. Σκόρερ των γηπεδούχων οι Ντέβενς (11’), Οχόρι (43’) και Σάτο (53’).

Στο καλύτερο μομέντουμ της σεζόν της η περσινή κυπελλούχος, την προηγούμενη εβδομάδα έκανε δύο κολλητές εντός έδρας νίκες με το ίδιο (ευρύ) σκορ για να μειώσει στον πόντο την απόσταση από τις θέσεις παραμονής.

Το Σάββατο πήρε γρηγορο προβάδισμα χτυπώντας με βαθιά μπαλιά στο χώρο κι ακολούθως ξόδεψε σημαντικές ευκαιρίες μεταβάσεων για να ντουμπλάρει το σκορ. Τελικά το έκανε απέναντι σε σεταρισμένη άμυνα, ενώ διόλου απειλήθηκε μέχρι την ανάπαυλα.

Σωστή η διαχείριση του δευτέρου ημιχρόνου, εκμεταλλεύτηκε λάθος έξοδο του αντίπαλου κίπερ για το 3-0 και στο φινάλε παραχώρησε ανούσια κατοχή στους φιλοξενούμενους.