*Τέταρτος γύρος του κυπέλλου Ελλάδος. Μονός αγώνας, σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί, πέναλτι.

*Οι δύο ομάδες έχουν τεθεί αντιμέτωπες σε επίσημο επίπεδο την σεζόν 2009-10 για την Γ’ Εθνική και άλλη μια φορά το 2014 για την ίδια διοργάνωση.

*Χωρίς VAR η αναμέτρηση.

ΖΑΚΥΝΘΟΣ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με 3-1 του Αστέρα Πετριτή εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 71′, ενώ με την σέντρα κατάφερε να ντουμπλάρει τα τέρματά της (72′). Λίγα λεπτά αργότερα, σφράγισε την νίκη με το δεύτερο τέρμα του Μακρή (76′), ενώ οι φιλοξενούμενοι απλώς μείωσαν λίγο πριν το τέλος του αγώνα (86′).

Η Ζάκυνθος έχει να αγωνιστεί στην δεύτερη τη τάξει κατηγορία από την σεζόν 2021-22, όταν και υποβιβάστηκε στην Γ’ Εθνική. Είναι ομάδα με βλέψεις, που τα τελευταία χρόνια προσπαθεί να επιστρέψει αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Η φετινή σεζόν έχει εκκινήσει αρκετά καλά για τους Επτανήσιους, οι οποίοι μετράνε τρεις προκρίσεις στο κύπελλο και μια νίκη στο πρωτάθλημα, στο μοναδικό ματς που έχουν δώσει ως τώρα.

Ένα πεντάλεπτο χρειάστηκε για να κάμψει την αντίσταση του Αστέρα Πετριτή, απέναντι στον οποίο ήταν τρομερά αποτελεσματική στο τελευταίο εικοσάλεπτο.Δεν φαίνεται να την απασχολεί ιδιαίτερα το κύπελλο και το βάρος αναμένεται να πέσει στο πρωτάθλημα, εκεί όπου θα δώσει την μάχη της για την άνοδο ακόμη και αν δεν είναι ένα από τα φαβορί.

Ο κόουτς Καραμαλίκης επέλεξε να μην γνωστοποιήσει την αποστολή της ομάδας του πριν από το παιχνίδι με τον Παναργειακό και έτσι δεν αναφέρονται κάποια αγωνιστικά προβλήματα στις τάξεις της.

Ζάκυνθος Στατιστικά

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 2,5

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε οριακά με 0-2 από την Κηφισιά εντός έδρας στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Μεγάλος πρωταγωνιστής της συνάντησης ο Μάναλης, ο οποίος άνοιξε το σκορ πριν το τέλος του πρώτου μέρους (44′) και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με το ξεκίνημα της επανάληψης (48′).

Επέστρεψε στην δεύτερη κατηγορία του ελληνικού ποδοσφαίρου για πρώτη φορά μετά το 1998 και η σεζόν αναμένεται ιδιαίτερα δύσκολη σε ότι αφορά την μάχη που περιμένουμε να δώσει  αναφορικά με την παραμονή του στην κατηγορία. Στην πρεμιέρα, δεν έδειξε και πολλά απέναντι στην Κηφισιά και ηττήθηκε δίκαια με 0-2. Ήταν ακίνδυνος και δεν κατάφερε να απειλήσει με αξιώσεις, την ίδια ώρα που η ομάδα του Λέτο έβγαλε φάσεις και σκόραρε σε δύο κομβικά σημεία της αναμέτρησης.

Φυσικά το κύπελλο περνάει σε δεύτερη μοίρα, ωστόσο η κλήρωση του δίνει την δυνατότητα να πάρει μια πρόκριση απέναντι σε σύλλογο μικρότερης κατηγορίας. Στον προηγούμενο γύρο, απέκλεισε χωρίς καμία δυσκολία τα Τρίκαλα εκτός έδρας (1-3).

Ο τεχνικός Βαζάκας αναμένεται να προσεγγίσει το παιχνίδι με άξονα την άμυνα, όπως εξάλλου συνηθίζει. Αναμένεται να προβεί σε μερικό ροτέισον, το καλό για τον ίδιο είναι πως δεν αντιμετωπίζει αγωνιστικά προβλήματα. Εξαίρεση ο Μπακαρί, που λογικά θα προφθυλαχθεί.