* 3η αγωνιστική

* Αήττητη η Ζαγκλέμπιε στα δύο περσινά μεταξύ τους (1-1-0).

Δείτε τα Προγνωστικά Πολωνίας σήμερα!

ΖΑΓΚΛΕΜΠΙΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Πογκόν. Ο Κουλούρης (17’) άνοιξε το σκορ για την Πογκόν, , αλλά οι Πιένκο (19’) και Κουρμινόφσκι με πέναλτι (28’) γύρισαν το ματς για την Ζαγκλέμπιε. Ο Πάριζεκ (83’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Απαιτητικο το πρόγραμμα της εκκίνησης για την Ζαγκλέμπιε, θετικός ο βαθμός που πήρε την Κυριακή στην υποδοχή ποιοτικότερου αντιπάλου, με νέα ανταγωνιστική εμφάνιση, μετά την ήττα στη Βαρσοβία.

Η Πογκόν άνοιξε το σκορ στην πρώτη καλή φάση του ματς, με συνεργασία των περσινών πρωταγωνιστών της, αλλά η Ζαγκλέμπιε είχε άμεση απάντηση. Μέσα από ωραία συνεργασία και άψογο τελείωμα με το ανάποδο πόδι ισοφάρισε ο δεξιός της εξτρέμ.

Σε κόρνερ κέρδισε το πέναλτι (χέρι) για την προσωρινή ανατροπή, αλλά χρειάστηκε καίριες επεμβάσεις του κίπερ Χλάντουν για να πάει με προβάδισμα στην ανάπαυλα.

Πολύ καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο η Πογκόν, κυριάρχησε εδαφικά (75% κατοχή), ξόδεψε μεγάλη ευκαιρία πριν ισοφαρίσει σε μετάβαση, ξανά με δημιουργό τον αρχηγό της.

“Θα μπορούσαμε να έχουμε 1-2 βαθμούς περισσότερους από τα πρώτα παιχνίδια, ωστόσο μας έλειπε η συνέπεια ή και η συγκέντρωση.” δήλωσε ο κόουτς Φορνάλικ.

Επιπλέον, ενημέρωσε ότι οι Κόπαζ (δεξί μπακ) και Ζμιτ (μέσος) παραμένουν τραυματίες, ενώ ο Ναλέπα (στόπερ) εκτίει δεύτερη αγωνιστική τιμωρίας.

ΖΑΓΚΛΕΜΠΙΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 6/8 τελευταία επίσημα παιχνίδια της.

* Goal/Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα.

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΠΟΥΖΤΣΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Γκόρνικ Ζάμπρζε. Με Σάντσες (11’) και Ράσακ (56’) προηγήθηκε δις η Γκόρνικ, αλλά η Πούζτσα απάντησε με Κοσίδη (52’) και Σεραφίν (60’).

Πανομοιότυπο το ξεκίνημα της Πούζτσα στην σεζόν, όπως και η σημερινή της αντίπαλος, στην πρεμιέρα γνώρισε την ήττα στην έδρα της πρωταθλήτριας Γιαγκελόνια και την περασμένη Παρασκευή πήρε θετικό αποτέλεσμα από ποιοτικότερο αντίπαλο.

Η Γκόρνικ πήρε γρήγορο προβάδισμα με καρφωτή κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, στη μοναδική καθαρή ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου συνολικά.

Με εξίσου δυναμική κεφαλιά, ισοφάρισε η Πούζτσα στο ξεκίνημα της επανάληψης, αλλά δευτερόλεπτα αργότερα στάθηκε άτυχη σε σουτ που κόντραρε και ξεγέλασε τον κίπερ της για το 1-2. Με γνωστό στυλ ισοφάρισε εκ νέου η Πούζτσα, σε φάση πλαγίου άουτ στο οποιο φόρτωσε την αντίπαλη περιοχή.

Αμείωτη η δράση ως το φινάλε, καμία ομάδα δεν συμβιβάστηκε με την ισοπαλία και δημιουργήθηκαν αρκετές επικίνδυνες τελικές εκατέρωθεν. Η Πούζτσα ήταν όμως που έχασε την ευκαιρία του αγώνα με τον Κιέλις (αλλαγή) να αστοχεί ουσιαστικά προ κενής εστίας.

Στα αγωνιστικά νέα, οι Σιεμάζκο (εξτρέμ) και Κίλντριτς (φορ) παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμών.