* Goal/Goal τα 7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, τα 6 εξ αυτών συνδυάστηκαν με Over 2.5.

* Στον 1ο γύρο (13/03): Χέγκελμαν – Σιαουλιάι 2-2

* Στο 2ο γύρο (01/05): Σιαουλιάι – Χέγκελμαν 1-1

ΧΕΓΚΕΛΜΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (4-1) από την Κάουνο Ζαλγκίρις. Σκόρερ των γηπεδούχων οι Ντάνγκουμπιτς (20’, 53’, 62’) και Σιργκέντας (44’), ενώ η Χέγκελμαν ισοφάρισε προσωρινά (25’) με αυτογκόλ.

Με άσχημο τρόπο σταμάτησε το εντυπωσιακό αήττητο σερί (6-2-0) της Χέγκελμαν την Κυριακή στο άτυπο ντέρμπι για τα ευρωπαϊκά εισιτήρια.

Η απόσταση από την κορυφή πήγε στο -14 (με παιχνίδι λιγότερο), ο ρεαλιστικός στόχος άλλωστε ήταν εξ αρχής ένα πλασάρισμα εντός πρώτης τριάδας, στην οποία είναι εδραιωμένη εδώ και καιρό.

Με μεγάλη ευκαιρία των γηπεδούχων ξεκίνησε το ματς στο Κάουνας, πήραν προβάδισμα σε δεύτερο χρόνο μακρινής στατικής φάσης. Στην πρώτη της ευκαιρία, σε κόρνερ ισοφάρισε γρήγορα η Χέγκελμαν κι έχασε μεγάλη ευκαιρία ανατροπής.

Κομβικό το γκολ μετάβασης των γηπεδούχων στο κλείσιμο του ημιχρόνου για το 2-1, σε επιθέσεις χώρου ήρθαν και τα άλλα δύο γκολ της Ζαλγκίρις στο δεύτερο μέρος, με την Χέγκελμαν να ρισκάρει τακτικά.

ΧΕΓΚΕΛΜΑΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 6/9 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΣΙΑΟΥΛΙΑΪ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Μπάνγκα.

Μπορεί να διόρθωσε τα μεγάλα ανασταλτικά προβλήματα των προηγούμενων αγώνων, να κράτησε ανέπαφη εστία για πρώτη φορά μετά από 7 περιστάσεις, αλλά συμπλήρωσε 5 ματς δίχως νίκη (0-3-2) και διατηρήθηκε εντός θέσεων για τα μπαράζ παραμονής.

Η Σιαουλιάι απείλησε στο 2ο λεπτό, απάντησε με δυνατή φάση στο 13’ η Μπάνγκα, αλλά η μεγαλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου άνηκε στους γηπεδούχους. Το έψαξαν με μεγαλύτερη ζέση το γκολ στο δεύτερο μέρος, αλλά η στιγμές τους ήταν περιορισμένες. Η Μπάνγκα πλησίασε περισσότερο στο γκολ μετά την ανάπαυλα, σε αντεπίθεση.