*Αυτή είναι η πρώτη φορά που η Χαρτς θα αντιμετωπίσει ομάδα από την Κύπρο, κάτι που ισχύει και για την Ομόνοια.

*Δείτε τα Προγνωστικά Κόνφερενς Λιγκ της Πέμπτης 24/10!

*Η Χαρτς ξεκίνησε με το δεξί στην πορεία της στη league phase της διοργάνωσης. Αν κερδίσει και τώρα θα είναι η πρώτη φορά που παίρνει δυο σερί νίκες στην Ευρώπη, μετά και τη σεζόν 1990/91.

ΧΑΡΤΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 4-0 επί της Σεντ Μίρεν, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τους Βάργκας (15′), Ογιεγκόκε (47′), Γουίλσον (86′) και Σπίταλ (90’+3).

Τη νίκη κατάφερε να πανηγυρίσει η Χαρτς, τουλάχιστον εντός των συνόρων. Το περασμένο Σάββατο, στο ντεμπούτο του Νιλ Κρίτσλεϊ υποδέχθηκε τη Σεντ Μίρεν, την οποία και συνέτριψε με το επιβλητικό 4-0, στα πλαίσια του πρωταθλήματος.

Μπήκε αρκετά δυναμικά και ευτύχησε να πάρει από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ. Στην πορεία ναι μεν είδε την αντίπαλο να ισορροπεί την κατάσταση μέχρι και την ανάπαυλα, αλλά δεν δέχθηκε ιδιαίτερη απειλή. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια διπλασίασε τα τέρματα της και συνέχισε να πιέζει, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου με ακόμη δυο γκολ στα τελευταία λεπτά.

Αυτό ήταν και το πρώτο φετινό της τρίποντο στο πρωτάθλημα, έχοντας δυο ισοπαλίες και έξι ήττες στις αγωνιστικές που είχαν προηγηθεί μέχρι τότε. Γεγονός που για την ώρα τη διατηρεί στην ουρά της κατάταξης, με πέντε βαθμούς, μαζί με τη Χιμπέρνιαν, στην έδρα της οποίας θα παίξει την ερχόμενη αγωνιστική (27/10).

Ξεκίνησε ιδανικά πάντως την πορεία της στο φετινό Κόνφερενς Λιγκ, καθώς στην πρεμιέρα της league phase, επικράτησε με 1-2 της Ντινάμο Μινσκ και μάλιστα με ανατροπή, “κλέβοντας” τη νίκη στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

“Στην Ομόνοια αρέσει να έχει την μπάλα, της αρέσει να κυριαρχεί στα παιχνίδια με την κατοχή. Έχουν διαφορετικούς τρόπους δημιουργίας και παιχνιδιού. Δεν θα περίμενα να έρθουν εδώ και να παρκάρουν το λεωφορείο και να έχουν όλους πίσω από την μπάλα”, είπε μεταξύ άλλων ο κόουτς Κρίτσλεϊ.

Γνώριμες οι απουσίες των Τέιλορ, Νιούβενχοφ και Όντα, όλοι τους αντιμετωπίζουν πρόβλημα τραυματισμού.

Στατιστικά

*Σκοράρει στα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΟΜΟΝΟΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από την Ένωση Παραλιμνίου, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 29ο λεπτό.

Τη δεύτερη διαδοχική της ήττα υπέστη η Ομόνοια στις υποχρεώσεις της. Πιο συγκεκριμένα, το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Βάλντας Νταμπράουσκας υποδέχθηκε την Ένωση Παραλιμνίου για το πρωτάθλημα, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-1.

Αν και καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο, δεν κατάφερε σε καμία περίπτωση να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα, ο οποίος “κατέβαζε ρολά” και δεν της επέτρεψε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Αν και είχε οκτώ τελικές μέχρι την ανάπαυλα και δοκάρι στο 15′, πήγε στα αποδυτήρια ούσα πίσω στο σκορ. Είχε επιθετικό μονόλογο στο δεύτερο ημίχρονο, με ισάριθμες τελικές, αλλά χωρίς απάντηση, αν και είχε να της ακυρώνεται γκολ στο 72′, για οφσάιντ.

Είχε προηγηθεί το εκτός 2-0 από τον Άρη Λεμεσού, φτάνοντας έτσι τις τρεις ήττες μετά και τις επτά πρώτες στροφές του πρωταθλήματος, έχοντας επικρατήσει στις υπόλοιπες τέσσερις. Βρίσκεται για την ώρα στα μέσα της κατάταξης, σε ισοβαθμία με την ΑΕ Λεμεσού, ενώ την ερχόμενη αγωνιστική θα παίξει στην έδρα της Καρμιώτισσας (28/10).

Εκτός συνόρων τώρα και στην πρεμιέρα του Κόνφερενς Λιγκ, πανηγυρίσει εντυπωσιακή νίκη με 4-0 επί της Βίκινγκουρ. Οπότε και τώρα θα προσπαθήσει για το 2/2.

“Θα πρέπει να είμαστε έτοιμοι καθώς δεν είχαμε αρκετό χρόνο για να προετοιμαστούμε, έχουμε παιχνίδια στα πόδια μας όμως θα κάνουμε το καλύτερο. Ήρθαμε εδώ με μοναδικό στόχο την νίκη. Όπως σε κάθε αγώνα, έτσι και αύριο πρέπει να δείξουμε τον καλύτερο μας εαυτό”, τόνισε σε δηλώσεις του ο κόουτς Νταμπράουσκας.

Ταξίδεψε για τη Σκωτία με πάνω από δυο ώρες καθυστέρηση, καθώς υπήρξε πρόβλημα στην τοποθέτηση των αποσκευών στο αεροπλάνο. Στην αποστολή είναι και πάλι ο Κακουλλής, ενώ αποκλείστηκε ο Ατζίλι, που ένιωσε ενοχλήσεις στον προσαγωγό.