24η αγωνιστική

*Παρελθόν από την τεχνική ηγεσία της Χάκεν αποτελεί ο Πάκο Γιόχανσεν. Θα τον αντικαταστήσει μέχρι το τέλος της σεζόν ο Γιουπ Όστερβελντ, ερχόμενος από την U19.

*Αήττητη η Χάκεν στα εννέα τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος με αντίπαλο τη Χάμαρμπι, έχοντας τρεις νίκες και έξι ισοπαλίες.

*Goal/Goal τα πέντε τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Χάκεν – Χάμαρμπι 2-1

ΧΑΜΑΡΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Έλφσμποργκ, για το πρωτάθλημα.

Αήττητη εδώ και εννέα παιχνίδια η Χάμαρμπι, με πέντε νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κιμ Χέλμπεργκ φιλοξενήθηκε από την Έλφσμποργκ, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Αποτέλεσμα δίκαιο, καθώς το μεταξύ τους ήταν ισορροπημένο και με ορισμένες αξιόλογες στιγμές και για τις δυο πλευρές. Η ίδια ήταν κάπως καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς όμως να το εκμεταλλευτεί. Δέχθηκε περισσότερη πίεση μετά την ανάπαυλα, στάθηκε όμως τυχερή για να μην το “πληρώσει”, αποφεύγοντας τα χειρότερα.

Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία, μετά και το εντός 1-1 με τη Νόρκεπινγκ. Βρίσκεται έτσι στην τέταρτη θέση της κατάταξης και στο -1 από την τρίτη ΑΪΚ. Έμεινε αήττητη στα τέσσερα πιο πρόσφατα εντός της, αν και επικράτησε στο ένα από αυτά.

Με απουσίες η αποστολή της, ανάμεσα στις οποίες είναι και ο αμυντικός Βίκτορ Έρικσον, ο οποίος συμπλήρωσε κάρτες.

Χάμαρμπι Στατιστικά

*Under 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα 4/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΧΑΚΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-0 από τη Μάλμε, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο έβδομο λεπτό, δέχθηκε δεύτερο τέρμα στο 48′, δεχόμενη ακόμη δυο τέρματα στα τελευταία λεπτά (80′, 83′).

Δεν έχει γευτεί τη χαρά της νίκης εδώ και πέντε παιχνίδια πρωταθλήματος η Χάκεν, με τρεις ισοπαλίες και δυο ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, φιλοξενήθηκε από τη Μάλμε, στην έδρα της οποίας γνώρισε τη συντριβή με 4-0.

Βρέθηκε με το “καλημέρα” πίσω στο σκορ και δεν έδειξε ικανή να αντιδράσει μέχρι την ανάπαυλα. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια δέχθηκε δεύτερο τέρμα και από τη στιγμή που δεν είχε κάτι να χάσει, ρίσκαρε. Δεν κατάφερε όμως να απειλήσει ιδιαίτερα, αντιθέτως, δέχθηκε ακόμη δυο τέρματα στα τελευταία λεπτά.

Δεύτερη διαδοχική ήττα, μετά και το εντός 1-2 από τη Τζουργκάρντεν. “Ξεχύλισε το ποτήρι” για τον Νορβηγό τεχνικό Πάκο Γιόχανσεν, που “πλήρωσε” την κακή παρουσία της ομάδος και είδε την πόρτα της εξόδου από τη διοίκηση. Μέχρι το φινάλε της σεζόν θα πορευτεί με τον Γιουπ Όστερβελντ από την U19.

Εξέτισε την τιμωρία του ο μέσος Λιχ Χολμ και υπολογίζεται και πάλι, την ώρα που εκτός τέθηκε ο εξτρέμ Αγκμπονιφό, που ταλαιπωρείται από τραυματισμό.