27η αγωνιστική

*Η αναμέτρηση θα συνεχίσει από εκεί που σταμάτησε χθες (20/10), δηλαδή από το 76ο λεπτό, όταν οπαδοί πέταξαν στον αγωνιστικό χώρο πυρσούς με το σκορ στο 2-0. Χωρίς την παρουσία κόσμου αυτή τη φορά.

*Τοπικό ντέρμπι της Στοκχόλμης, με τις δυο ομάδες να έχουν και κοινή έδρα.

*No Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Τζουργκάρντεν – Χάμαρμπι 0-3

ΧΑΜΑΡΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Χάλμσταντ, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τον Τουρέ στο 53ο λεπτό.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Χάμαρμπι, μετά και την ήττα 1-0 από την ΑΪΚ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κιμ Χέλμπεργκ υποδέχθηκε τη Χάλμσταντ, της οποίας και επικράτησε με 1-0.

Τα βρήκε σκούρα στο πρώτο ημίχρονο κόντρα σε μια πολύ καλά οργανωμένη άμυνα, όμως μετά την ανάπαυλα βρήκε τον τρόπο και πήρε από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ. Γεγονός που έλυσε τα πόδια της στην πορεία, έγινε πιο απαιτητική και θα μπορούσε να βρει ακόμη περισσότερα τέρματα, έχοντας και δυο δοκάρια.

Βρίσκεται έτσι στη δεύτερη θέση και προσπαθεί να εξασφαλίσει το ευρωπαϊκό εισιτήριο στο φινάλε της σεζόν. Αήττητη στα έξι τελευταία εντός της, στα οποία έχει από τρεις νίκες και ισοπαλίες, έχοντας επικρατήσει στα δυο πιο πρόσφατα από αυτά. Εξέτισε και υπολογίζεται ο μέσος Στραντ.

Στατιστικά

*Under 2.5 τα έξι τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΤΖΟΥΡΓΚΑΡΝΤΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-6 επί της Γιερφέλα, για το κύπελλο. Πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων με τους Γκούλικσεν (5′), Πρίσκε (14′) και Τερκίλντσεν (25′), ενώ παρότι δέχθηκε τη μείωση στο 47ο λεπτό, στην πορεία σκόραρε ακόμη τρεις φορές με τον Πρίσκε (62′, 82′, 84′).

Αήττητη εδώ και τρία παιχνίδια η Τζουργκάρντεν, έχοντας μια νίκη και δυο ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα των Μπέργκστραντ-Λάγκερλεφ υποδέχθηκε την Κάλμαρ, με την οποία έμεινε στο 1-1.

Παρά την απώλεια είχε αρκετά καλή εμφάνιση. Επέβαλε το ρυθμό της από νωρίς και παρότι είχε ευκαιρίες, βρέθηκε πίσω κόντρα στη ροή από τα μέσα του ημιχρόνου, χωρίς να έχει αντίδραση μέχρι την ανάπαυλα. Κάτι που έκανε εν τέλει με την επιστροφή από τα αποδυτήρια και παρότι πίεσε ακόμη περισσότερο στην πορεία, δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία, μετά και το εκτός 1-1 με τη Βάρναμο, οπότε και μοιράζεται τη δεύτερη θέση με τη σημερινή της αντίπαλο. Πανηγύρισε ένα διπλό στις τέσσερις πιο πρόσφατες εξόδους της, στις οποίες είχε ακόμη μια ισοπαλία και δυο ήττες.

Μέσα στη διακοπή, επικράτησε με το εντυπωσιακό 1-6 στην έδρα της Γιερφέλα (10/10), για το δεύτερο γύρο του κυπέλλου. Την ερχόμενη Πέμπτη (24/10), θα υποδεχτεί τη Γκιμαράες, για τη δεύτερη αγωνιστική της league phase του Κόνφερενς Λιγκ.