24η αγωνιστική

*Αήττητη η Κάλμαρ στα πέντε τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Χάλμσταντ, έχοντας επικρατήσει στα 4/5.

*Under 2.5 τα 8/10 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Κάλμαρ – Χάλμσταντ 5-2

ΧΑΛΜΣΤΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Γκέτεμποργκ, για το πρωτάθλημα. Αφού είδε την αντίπαλο να χάνει πέναλτι στο 68′, προηγήθηκε με τον Αγκνέρο στο 78′, για να δεχθεί την ισοφάριση στο 89ο λεπτό.

Δε λέει να σηκώσει κεφάλι η Χάλμσταντ, που παραμένει χωρίς νίκη εδώ και επτά παιχνίδια. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του υπηρεσιακού Γιόχαν Λίντχολμ φιλοξενήθηκε από τη Γκέτεμποργκ, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1.

Περιορίστηκε περισσότερο σε παθητικό ρόλο σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και είχε και την τύχη με το μέρος της, καθώς γλίτωσε χάρη στο δοκάρι, ενώ ο τερματοφύλακας της απέκρουσε και πέναλτι των γηπεδούχων. Κόντρα στη ροή ευτύχησε να πάρει τα ηνία, ωστόσο δεν ήταν αρκετό, καθώς δέχθηκε την ισοφάριση στο φινάλε.

Πρώτος βαθμός μετά από έξι διαδοχικές ήττες, παραμένει χαμηλά στην κατάταξη, ούσα στο -1 από την απευθείας παραμονή. Έμεινε με άδεια χέρια στα 4/5 τελευταία εντός της, στα οποία είχε παράλληλα και μια νίκη 1-0 επί της Βάρναμο (27/07), ενώ δεν σκόραρε στα τρία πιο πρόσφατα από αυτά.

Εκτός μάχης για το υπόλοιπο της σεζόν θα παραμείνει ο βασικός πορτιέρο Τιμ Έρλαντσον, που τραυματίστηκε σοβαρά κόντρα στη Μιάλμπι (31/08).

Χάλμσταντ Στατιστικά

*Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΚΑΛΜΑΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από την ΑΪΚ, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 49ο λεπτό.

Την ήττα υπέστη και πάλι η Κάλμαρ, μετά από τρία παιχνίδια στα οποία και είχε μια νίκη και δυο ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Στέφαν Λάρσον υποδέχθηκε την ΑΪΚ, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-1.

Ισορροπημένο και με αρκετές ευκαιρίες το πρώτο ημίχρονο στο μεταξύ τους, όμως αμφότερες πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ. Με την επιστροφή όμως από αυτά, είδε την αντίπαλο να παίρνει από νωρίς το προβάδισμα. Λίγα πράγματα στη συνέχεια, με την ίδια να χάνει διπλή ευκαιρία στο 75′ για να ισοφαρίσει, φάση που είχε και δοκάρι.

Κάπως έτσι, παραμένει σε πολύ δύσκολη θέση, καθώς είναι προτελευταία στην κατάταξη, πάνω μόνο από τη Βαστέρας και στο -1 από τη σημερινή της αντίπαλο. Χωρίς διπλό στις τέσσερις πιο πρόσφατες εξόδους της, στις οποίες απέσπασε μόλις ένα βαθμό (0-1-3). Εξέτισε την τιμωρία του ο αμυντικός Οσούγι και υπολογίζεται.