8η αγωνιστική

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας σήμερα 20/10!

ΧΑΒΡΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από τη Μπρεστ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 12ο λεπτό, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις. Αμφότερες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες.

Από την τέταρτη διαδοχική της ήττα προέρχεται η Χάβρη, πιστοποιώντας την αγωνιστική κρίση που διανύει. Για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ντιντιέ Ντιγκάρ φιλοξενήθηκε από τη Μπρεστ, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-0.

Ξεκίνησε με το χειρότερο τρόπο το παιχνίδι, καθώς βρέθηκε από νωρίς να “κυνηγάει” το σκορ. Σταδιακά ανέβασε την απόδοση της και προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση μέχρι την ανάπαυλα, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια έμεινε και με δέκα παίκτες, γεγονός που έκανε ακόμη πιο δύσκολο το έργο της. Έπαιξε πιο παθητικά και παρότι η αριθμητική ισορροπία επανήλθε στο 73′, στις καθυστερήσεις δέχθηκε και δεύτερο τέρμα.

Είχαν προηγηθεί αυτές κόντρα σε Τουλούζ (2-0 εκτός), Μονακό (3-1 εκτός) και Λιλ (0-3 εντός), φτάνοντας παράλληλα τις πέντε συνολικά μετά και τις επτά πρώτες στροφές, στις οποίες έχει παράλληλα και δυο νίκες.

“Η Λυών είναι ικανή για το οτιδήποτε. Το έχουμε δει, υπάρχουν φορές που είναι εξαιρετική και κάποιες άλλες που τα κάνει μαντάρα. Είναι πολύ δύσκολο να την διαβάσεις, καθώς με το υλικό που διαθέτει μπορεί να κάνει ότι θέλει και να αλλάξει τα πάντα σε ένα παιχνίδι. Μπορεί να μην έχει βρει ακόμη σταθερότητα, αλλά είναι ομάδα που πρέπει αν τερματίσει ψηλά”, δήλωσε ο τεχνικός Ντιγκάρ.

Μέσα στη διακοπή, ανακοίνωσε την επιστροφή του εξτρέμ Αντρέ Αγιού στην ομάδα, μετά και τη φυγή του περασμένο καλοκαίρι, υπογράφοντας συμβόλαιο μέχρι το φινάλε της σεζόν.

Στατιστικά

*Δέχεται γκολ στα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΛΥΩΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Ναντ, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Ταλιαφίκο στο 22ο λεπτό, για να βρει και δεύτερο τέρμα στο 54′ με το αυτογκόλ του Παλουά.

Από ένα νικηφόρο σερί τεσσάρων αγώνων προέρχεται η Λυών σε όλες τις διοργανώσεις. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Πιέρ Σαζ υποδέχθηκε τη Ναντ, της οποίας και επικράτησε με 2-0.

Ούσα καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο, ευτύχησε να πάρει προβάδισμα στα μέσα του ημιχρόνου, ενώ μέχρι το φινάλε αυτού είχε ακόμη κάποιες καλές στιγμές για να “τελειώσει” το παιχνίδι. Κάτι που έκανε εν τέλει πράξη λίγο μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια, με αυτογκόλ. Κάπου εκεί κατέβασε ταχύτητα και έχει τον πλήρη έλεγχο, τη στιγμή που δεν απειλήθηκε από τους φιλοξενούμενους.

Αυτή ήταν και η δεύτερη διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα, μετά και από εκείνη που πήρε στην έδρα της Τουλούζ, φτάνοντας τις τρεις για φέτος και προσπαθεί να ανέβει στην κατάταξη, μετά και το αρνητικό της ξεκίνημα. Από μια νίκη, ισοπαλία και ήττα στις τρεις εξόδους της.

“Η Χάβρη είναι μια ομάδα που αρέσκεται στην ασφυκτική πίεση και είναι μια από τις καλύτερες στην κατηγορία σε αυτό. Δουλέψαμε πολύ πάνω σε αυτό, όπως και στο γεγονός ότι η αντίπαλος δυσκολεύεται αρκετά στην ανάκτηση της μπάλας κατά τη διάρκεια που αμύνεται”, δήλωσε ο κόουτς Σαζ.

Την ερχόμενη Πέμπτη (24/10), θα υποδεχθεί τη Μπεσίκτας, για την τρίτη αγωνιστική της league phase στο φετινό Κόνφερενς Λιγκ. Εκτίει τιμωρία ο αμυντικός Τσαλέτα-Τσαρ, καθώς συμπλήρωσε κάρτες και τη θέση του θα πάρει ο Ομαρί. Σε πειθαρχικό παράπτωμα υπέπεσε ο Ζαχά, που απουσίαζε αδικαιολόγητα από προπόνηση.