6η αγωνιστική

*Αήττητη η Λιλ στα οκτώ τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Χάβρη, έχοντας πέντε νίκες και τρεις ισοπαλίες. Επικράτησε και στα πέντε πιο πρόσφατα μεταξύ τους.

*No Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΧΑΒΡΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 από τη Μονακό, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο ένατο λεπτό και παρότι ισοφάρισε με τον Κουζιάεφ στο 30′, στην πορεία δέχθηκε ακόμη δυο τέρματα (66′, 70′).

Από τη δεύτερη διαδοχική της ήττα προέρχεται η Χάβρη, μετά και το εκτός 2-0 από την Τουλούζ. Για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ντιντιέ Ντιγκάρ φιλοξενήθηκε από τη Μονακό, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 3-1.

Ξεκίνησε αρκετά μουδιασμένα στο παιχνίδι και βρέθηκε να “κυνηγάει” από νωρίς το σκορ. Δεν τα παράτησε όμως και κόντρα στη ροή κατάφερε να ισοφαρίσει με τη συμπλήρωση μισής ώρας. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια έκανε και την ανατροπή, όμως είδε το τέρμα να ακυρώνεται για οφσάιντ. Σταδιακά είδε τη Μονακό να παίρνει μέτρα και δέχθηκε δεύτερο τέρμα, ενώ πριν το καταλάβει είδε την εστία της να παραβιάζεται και τρίτη φορά, τέσσερα λεπτά μετά, χωρίς να έχει αντίδραση.

Αυτή ήταν και η τρίτη φετινή της ήττα, έχοντας προηγηθεί εκείνη της πρεμιέρας κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν (1-4 εντός), ενώ έχει πανηγυρίσει και δυο νίκες μέχρι τώρα. “Νομίζω ότι το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να είμαστε συγκεντρωμένοι σε μας και να μην επηρεαστούμε από την κατάσταση της Λιλ. Παραμένει μια ομάδα ικανή να σκοράρει πολλά γκολ, διαθέτει πολύ ταλέντο και παίζει πολύ καλά”, δήλωσε ο κόουτς Ντιγκάρ.

Υπολογίζεται κανονικά για το σημερινό παιχνίδι ο αμυντικός Γιουτέ. Αντιθέτως, παραμένουν εκτός οι Ελ Χατζάμ και Λογκμπό, με την επιστροφή του τελευταίου να είναι δρομολογημένη για τον ερχόμενο Νοέμβριο.

Χάβρη Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΛΙΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 3-3 με τη Στρασμπούργκ, για το πρωτάθλημα. Παρότι πήρε προβάδισμα με τα δυο τέρματα του Ζέγκροβα (15′, 27′), στην πορεία είδε την αντίπαλο να κάνει την ανατροπή (30′, 42′, 66′). Ισοφάρισε όμως με το πέναλτι του Ντέιβιντ στο 84ο λεπτό.

Σε αγωνιστική κρίση βρίσκεται το τελευταίο διάστημα η Λιλ, ερχόμενη από σερί πέντε αγώνων χωρίς νίκη σε όλες τις διοργανώσεις (0-1-4). Στο πιο πρόσφατο, η ομάδα του Μπρούνο Ζενεσιό υποδέχθηκε τη Στρασμπούργκ, για την προηγούμενη αγωνιστική του πρωταθλήματος, με την οποία έμειναν στο 3-3.

Αρκετά δυναμικό το ξεκίνημα που έκανε στο παιχνίδι και έχοντας τον πλήρη έλεγχο, κατάφερε να πάρει σαφές προβάδισμα μέχρι τα μέσα του ημιχρόνου. Επαναπάφθηκε σε αυτό όμως και μέχρι την ανάπαυλα είδε την αντίπαλο να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα. Σα να μην έφτανε αυτό δέχθηκε και την ανατροπή, με αντεπίθεση λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας. Αν δεν ήταν ο Σεβαλιέ βέβαια το σκορ θα μπορούσε να ξεφύγει περισσότερο, με την ίδια να σώζει το βαθμό προς το φινάλε και από το σημείο του πέναλτι.

Πρώτος της βαθμός στο πρωτάθλημα, μετά τις δυο ήττες που προηγήθηκαν από Παρί Σεν Ζερμέν (1-3 εντός) και Σεντ Ετιέν (1-0 εκτός), φτάνοντας παράλληλα τους επτά μετά και τις πέντε πρώτες στροφές. Την ερχόμενη Τετάρτη (02/10), θα υποδεχθεί τη Ρεάλ Μαδρίτης, για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Στη διάθεση του προπονητή του για το σημερινό παιχνίδι τέθηκε και πάλι ο μέσος Εμπαπέ, κάτι που έκανε γνωστό μέσω δηλώσεων και ο ίδιος ο Ζενεσιό. Παραμένουν εκτός οι Ουμτιτί, Ισμαϊλί, Μπενταλέμπ, Μουκάου και Χάραλντσον.