*Νοκ-άουτ αναμέτρηση, που ονομάζεται wild card. Ο νικητής θα αποτελέσει την όγδοη ομάδα των πλέι-οφ της Δύσης. Σε περίπτωση ισοπαλίας, ακολουθούν απευθείας πέναλτι.

*Φετινά ματς: Πόρτλαντ – Βανκούβερ 2-0, Βανκούβερ – Πόρτλαντ 1-1.

ΒΑΝΚΟΥΒΕΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 κόντρα στο Σολτ Λέικ στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας. Το 0-1 ο Γκολντ στο 58’, το 1-1 ήρθε απ’ τον Λούνα στο 73’, το 2-1 ήρθε στο 83’ με αυτογκόλ του γκολκίπερ Μπόμερ. Το Βανκούβερ έχασε πέναλτι στο 52’.

Έκλεισε την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος με ακόμη μια ήττα, δεν κατάφερε να περιορίσει το Σολτ Λέικ το περασμένο Σάββατο. Στο πρώτο ημίχρονο το ματς ήταν ισορροπημένο, αλλά καμία ομάδα δε σκόραρε. Στο δεύτερο μέρος το Βανκούβερ μπήκε με περισσότερη ενέργεια, είχε χαμένο πέναλτι και λίγο αργότερα σκόραρε. Ωστόσο, η συνέχεια ανήκε αποκλειστικά στο Σολτ Λέικ, που βρήκε δύο γκολ, είχε δοκάρι και αρκετές καλές φάσεις. Δίκαιο το αποτέλεσμα. Έβδομη σερί αγωνιστική που δεν κερδίζει το Βανκούβερ (0-2-5), έρχεται από τέσσερις σερί ήττες, με 47 πόντους τερμάτισε όγδοο στη Δύση και σήμερα θέλει την πρόκριση για να εκπληρώσει το στόχο των πλέι-οφ. Αν τα καταφέρει, θα αντιμετωπίσει το Λος Άντζελες.

Στατιστικά

*Έρχεται από 6/10 Under 2.5.

*Έρχεται από 3/5 G/G.

Παίξε Νόμιμα στην Bwin (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΠΟΡΤΛΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 κόντρα στο Σιάτλ. Το 1-0 ο Γκόμες στο 37’, το 1-1 ήρθε απ’ τον Άντονι στο 68’. Με δέκα παίκτες απ’ το 69 το Σιάτλ.

Θα μπορούσε να έχει πάρει μια νίκη που θα άλλαζε τα δεδομένα του, ωστόσο έμεινε στο εκτός έδρας 1-1 με το Σιάτλ. Τραγική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, δέχτηκε γκολ στο 37’ και θα μπορούσε να έχει υποστεί μεγαλύτερη ζημιά. Στο δεύτερο μέρος ο αντίπαλος συνέχισε να είναι ανώτερος, το Πόρτλαντ ισοφάρισε απ’ το πουθενά στο 68’, ενώ ένα λεπτό αργότερα πήρε αριθμητικό πλεονέκτημα! Είχε παραπάνω από 20 λεπτά στη διάθεση του να πάρει τη νίκη που θα το έφερνε στην όγδοη θέση, είχε δοκάρι, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει δεύτερη φορά. Τέταρτη ισοπαλία στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές (0-4-1), έχει μόλις δύο νίκες στις τελευταίες 10 αγωνιστικές, τερμάτισε στην ένατη θέση της Δύσης, σήμερα καλείται να κάνει υπέρβαση, καθώς σπάνια κερδίζει εκτός έδρας. Επιστρέφει ο Κ. Μίλερ (Αμυντικός, 23).