*3η αγωνιστική.

*Είναι η πρώτη φορά που θα αναμετρηθούν.

ΤΖΟΥΡΓΚΑΡΝΤΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Χάμαρμπι, στα πλαίσια της 27ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 1-0 ο Μπεσάρα στο 12’ και το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο ίδιος στο 30’.

Μέτρια εμφάνιση και ήττα για τη Τζουργκάρντεν. Λίγες οι ευκαιρίες που δημιούργησε και παρά το γεγονός ότι απείλησε την αντίπαλη εστία, δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Από την άλλη υπέκυψε εύκολα στην πίεση των γηπεδούχων, μένοντας από το ημίωρο αρκετά πίσω στο σκορ.

Ήττα που την κράτησε πίσω στο πρωτάθλημα ήταν αυτή, κάτι που έφερε σαφώς απογοήτευση στις τάξεις της. Προς το παρόν στρέφει την απόλυτη προσοχή της στο σημερινό παιχνίδι και στο να αποσπάσει το πρώτο της τρίποντο στη διοργάνωση, έχοντας το πλεονέκτημα έδρας. Σε γενικές γραμμές είναι σε καλή κατάσταση αυτή την περίοδο, καθώς σκοράρει με συνέπεια στα περισσότερα παιχνίδια της και ειδικά στα εντός έδρας. Από την άλλη, το μεγάλο της πρόβλημα ήταν και παραμένει να είναι η άμυνά της, με αποτέλεσμα να δέχεται σχεδόν μόνιμα γκολ. Δύο νίκες και δύο ισοπαλίες είναι ο απολογισμός της στα τελευταία τέσσερα ματς μπροστά στο κοινό της, μετρώντας 5 γκολ υπέρ και 3 κατά.

Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΓΚΙΜΑΡΑΕΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Πάσος Φερέιρα με σκορ 1-3, στα πλαίσια του κυπέλλου Πορτογαλίας. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Γκασπάρ στο 3’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Φόντε στο 44’. Το 1-2 πέτυχε ο Σαμού στο 50’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μέντες στο 90+2’.

Καλή εμφάνιση και νίκη-πρόκριση για τη Γκιμαράες. Μπήκε δυνατά και προηγήθηκε από νωρίς, όμως ισοφαρίστηκε λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στην επανάληψη πήρε ξανά προβάδισμα σχεδόν από το ξεκίνημα, ενώ στις καθυστερήσεις «σφράγισε» την πρόκριση με ένα ακόμα τέρμα.

Πανηγύρισε την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου και σήμερα θέλει να δώσει συνέχεια στη νίκη που απέσπασε στην πρεμιέρα της διοργάνωσης κόντρα στη Τσέλιε (3-1). Είναι ανεβασμένη αυτή την περίοδο, μετράει δύο νίκες στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια της (2-2-0), παραμένοντας παρ’ όλα αυτά αήττητη, ενώ βρήκε δίχτυα σε όλα. Αμυντικά είναι επιρρεπής, έχοντας μαζέψει τη μπάλα από τα δίχτυα της 10 φορές σε πέντε αγώνες, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης αυτή την περίοδο. Μαχητική στις εξόδους της, πέρασε από τις τρεις πρόσφατες έδρες που αγωνίστηκε, ενώ έφυγε με βαθμό από την τέταρτη (3-1-0).