* Φάση των ομίλων του Copa America 2024 – 3η αγωνιστική. Προκρίνονται οι δύο πρώτοι κάθε γκρουπ.

* Η Βενεζουέλα έχει εξασφαλισμένη πρόκριση και με ισοπαλία κατακτά την 1η θέση.

* Η Τζαμάικα έχει αποκλειστεί.

* Δείτε εδώ τα κριτήρια ισοβαθμίας Copa America 2024

* Ο αγώνας διεξάγεται στο Όστιν του Τέξας.

* No Goal & Under 2.5 τα 2/3 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* 2η μεταξύ τους αναμέτρηση σε Copa America, η Βενεζουέλα επικράτησε 1-0 το 2016.

ΤΖΑΜΑΪΚΑ

Προηγούμενο ματς: Ήττα (3-1) από το Εκουαδόρ. Ο Ινκαπιέ (13’) άνοιξε το σκορ για το Εκουαδόρ, ο Πάες με πέναλτι (45+4’) έκανε το 20, ο Αντόνιο (54’) μείωσε για την Τζαμάικα και ο Μίντα (90+1’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Μία ακόμη ήττα γνώρισαν οι Τζαμαϊκανοί, τη 2η στον όμιλο και την 8η σε ισάριθμα παιχνίδια τους στο Copa America, την Τετάρτη επιβεβαιώθηκε η ποιοτική ανωτερότητα των Εκουατοριάνων και παράλληλα ο αποκλεισμός τους από τον όμιλο.

Μοιρασμένη η κατοχή (54-46%) στο πρώτο ημίχρονο της Τετάρτης, αλλά το Εκουαδόρ κυριάρχησε στο κομμάτι της δημιουργίας, με 15-2 σουτ, 3-0 μεγάλες ευκαιρίες και 1.69 – 0.07 xGoals.

➡️ Δείτε τα Προγνωστικά Κόπα Αμέρικα 2024 σήμερα!

Γλίτωσε νωρίς η άμυνα της Τζαμάικα, αλλά το 1-0 έγινε με τρομερά άτυχο τρόπο, με μία σέντρα του αντίπαλου αριστερού μπακ που πήρε περίεργη τροχιά και “κρέμασε” το νησιώτη κίπερ. Με VARίσιο πέναλτι στο κλείσιμο του ημιχρόνου δέχθηκε το δεύτερο γκολ, αλλά παρά την ψυχρολουσία είχε αντίδραση μετά την ανάπαυλα.

Σε κόρνερ ο Αντόνιο (Γουέστ Χαμ) μείωσε με το πρώτο γκολ των Τζαμαϊκανών στην ιστορία του Copa America. Πίεσαν για την ισοφάριση στο φινάλε και το ρίσκο έφερε την αντεπίθεση για το 3-1.

Δυσαρεστημένος με τη διαιτησία του αγώνα δήλωσε ο εκλέκτορας Χάλγκριμσον, ο οποίος θα περιμένει μέχρι τελευταία στιγμή τον έμπειρο Μπλέικ (κίπερ).

ΤΖΑΜΑΪΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 1.5 τα 3/5 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* Νο Goal τα 7/8 παιχνίδια της Copa America

ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ

Προηγούμενο ματς: Νίκη (1-0) επί του Μεξικό. Ο Ροντόν με πέναλτι (57) πέτυχε το καθοριστικό γκολ του αγώνα, ενώ στο 87’ ο Πινέδα έχασε πέναλτι για τους Μεξικάνους.

Επιβεβαιώθηκαν οι αυξημένες φιλοδοξίες της “βινοτίντο” ταξιδεύοντας στις ΗΠΑ, την Τετάρτη έκανε το 2/2 στον 2ο όμιλο κι εξασφάλισε την παρουσία της στα προημιτελικά της διοργάνωσης, για 5η φορά μέσα στον 21ο αιώνα.

Το Μεξικό, που ήταν καλύτερο στο πρώτο ημίχρονο, έχασε μεγάλη ευκαιρία (τετ α τετ) αντεπίθεσης στο ξεκίνημα του αγώνα, απάντησε με δοκάρι του Ροντόν η Βενεζουέλα.

Με Σοτέλδο απείλησε πρώτη στο δεύτερο ημίχρονο και λίγο αργότερα ο δεξιός της μπακ (Αραμπούρου) κέρδισε με έξυπνο τρόπο το πέναλτι για το προβάδισμα. Ακολούθως πιέστηκε η άμυνα των Βενεζουελάνων, αλλά άντεξε με τον κίπερ Ρόμο να βγάζει και το πέναλτι του Πινέδα στο φινάλε.

Ευχαριστημένος από την εικόνα της ομάδας του ο κόουτς Μπατίστα, εξήρε τον τερματοφύλακά του και σήμερα πιθανώς να προχωρήσει σε μερικό rotation, ενδεχομένως αλλάζοντας και τον σχηματισμό (4-2-3-1) του προηγούμενου αγώνα.