*Δεύτερο παιχνίδι για τα πλέι-οφ του Γιουρόπα Λιγκ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας ακολουθεί παράταση κι αν χρειαστούν πέναλτι.

*Δύο ήττες έχει ο Ολυμπιακός σε τρία εκτός έδρας ματς κόντρα σε ομάδες της Σερβίας (1-0-2).

*Με χρήση VAR.

*Στο πρώτο ματς: Ολυμπιακός – Τσουκαρίτσκι 3-1.

*Η αναμέτρηση δε θα διεξαχθεί στη φυσική έδρα της Τσουκαρίτσκι στο Βελιγράδι, αλλά στο Λέσκοβατς.

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΤΣΟΥΚΑΡΙΤΣΚΙ (ΣΕΡΒΙΑ, 226)

Προηγούμενο ματς: Eντός έδρας ισοπαλία 0-0 κόντρα στη Ράντνικ Σουρντούλιτσα για το πρωτάθλημα.

Επιβεβαιώθηκαν οι εκτιμήσεις ότι το επίπεδο της είναι αρκετά χαμηλό, δεν προβλημάτισε ούτε στο ελάχιστο τον Ολυμπιακό και υπέστη μια απόλυτα δίκαιη ήττα. Δεν μπήκε ποτέ στο πνεύμα της αναμέτρησης, είχε πολύ αργές αντιδράσεις και κακές τοποθετήσεις, μοιραία δέχτηκε τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο και κινδύνευσε με διασυρμό. Ο Ολυμπιακός είχε ακυρωθέν γκολ και μερικές ακόμη μεγάλες φάσεις, θα μπορούσε να έχει πάρει μεγάλες διαστάσεις η νίκη του. Μείωσε στο φινάλε η Τσουκαρίτσκι, αλλά η εικόνα του αγώνα δεν της αφήνει πολλά περιθώρια αισιοδοξίας.

«Παίξαμε απέναντι σε μια εκπληκτική ομάδα, έχουν έναν απίστευτο κόσμο, είναι δύσκολο να ανταπεξέλθεις, είναι πολύ υψηλή η ποιότητα. Η Τσουκαρίτσκι θα είναι καλύτερη στη ρεβάνς, είμαι 100% σίγουρος για αυτό», είπε ο κόουτς Μάτιτς. Η ομάδα του ήταν απογοητευτική στο εντός έδρας ματς πρωταθλήματος με την Ράντνικ την περασμένη Κυριακή, σε ματς που επιθετικά είχε σημαντικά προβλήματα, απείλησε σοβαρά σε ελάχιστες περιπτώσεις, αναλώθηκε σε μακρινά σουτ. Ήταν το τέταρτο σερί ματς που δεν κερδίζει σ’ όλες τις διοργανώσεις (0-2-2).

Πρόκειται για ομάδα χωρίς ιδιαίτερη εμπειρία στην Ευρώπη, είναι η έβδομη παρουσία της μετά το 2014, αλλά δεν έχει παίξει ποτέ σε ομίλους διοργάνωσης, ενώ δεν έχει πάρει ποτέ πάνω από μια πρόκριση!

ΤΣΟΥΚΑΡΙΤΣΚΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 Goal τα 3/6 επίσημα ματς.

*Μετρά 4/6 Over 2.5 στα επίσημα ματς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ, 48)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 4-0 κόντρα στον Ατρόμητο. Το 1-0 ο Μασούρας στο 32’, το 2-0 έκανε ο Καμαρά στο 45’, το 0-3 ήρθε απ’ τον Μασούρα στο 49’. Το 4-0 ήρθε απ’ τον Κίνι στο 77’. Με δέκα παίκτες έμεινε στο φινάλε ο Ατρόμητος.

Πήρε αυτό που ήθελε την περασμένη Πέμπτη και σήμερα χρειάζεται απλώς σοβαρότητα για να «τελειώσει» τη δουλειά. Έκανε εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, είχε ρυθμό απ’ την πρώτη στιγμή, ήταν φανερό ότι ο αντίπαλος δε διέθετε την ποιότητα να τον περιορίσει. Το σκορ ήταν στο 2-0 μέχρι το 15’, οι φάσεις διαδέχονταν η μία την άλλη, ο Ολυμπιακός έδειχνε ικανός να φτάσει σε μεγάλο σκορ. Έκανε το 3-0 πριν το ημίχρονο, στο δεύτερο μέρος είχε κι άλλες φάσεις, αν ήταν πιο αποτελεσματικός θα είχε φτάσει σε ευρύτερη επικράτηση. Τα «χάλασε» λίγο στο φινάλε με το γκολ που δέχτηκε, αλλά δεν αλλάζουν τα δεδομένα του «ζευγαριού».

«Δεν πρέπει να είμαστε υπερβολικά χαρούμενοι σε ένα θετικό αποτέλεσμα, όπως δεν πρέπει να είμαστε υπερβολικά λυπημένοι σε ένα αρνητικό αποτέλεσμα. Το σημαντικό είναι πως η ομάδα παίρνει τις νίκες που ήθελε, κάποιες φορές όχι παίζοντας καλά, αλλά υπάρχει σταθερότητα και δεν πρέπει να παρασυρόμαστε από μία καλή ή από μία κακή βραδιά», είπε ο κόουτς Μαρτίνεθ.

Η ομάδα του συνέχισε με εντός έδρας νίκη 4-0 επί του Ατρομήτου για το πρωτάθλημα, εκεί ήταν για ακόμη μια φορά αρκετά καλή, σκόραρε δύο φορές μέχρι το ημίχρονο και βρήκε το 3-0 στο 49’. Είχε αρκετές χαμένες ευκαιρίες, απειλούσε όπως ήθελε και όποτε ήθελε, το τελικό σκορ τα λέει όλα. Ήταν η τρίτη διαδοχική νίκη για τους ερυθρόλευκους μετά το 3-1 επί της Τσουκαρίτσκι και το εντός έδρας 2-0 επί του Πανσερραϊκού, τέταρτη σε πέντε επίσημα ματς (4-1-0), όλες σημειώθηκαν εντός έδρας.