*Φάση των ομίλων του EURO 2024 – 3η αγωνιστική. Προκρίνονται οι δύο πρώτοι κάθε γκρουπ και οι τέσσερις καλύτεροι τρίτοι.

*Η Τουρκία προκρίνεται ως δεύτερη με ισοπαλία, ενώ θα είναι τρίτη αν χάσει και η Γεωργία δεν κερδίσει την Πορτογαλία. Με ήττα και νίκη της Γεωργίας, η Τουρκία καταλήγει τέταρτη. Στον αντίποδα, η Τσεχία προκρίνεται σίγουρα ως μια απ’ τις καλύτερες τρίτες αν κερδίσει, αν και λογικά θα είναι δεύτερη, καθώς περιμένει μη νίκη της Γεωργίας κόντρα στην Πορτογαλία. Θα είναι τρίτη με ισοπαλία και μη νίκη της Γεωργίας, αλλά με μόλις δύο πόντους λογικά δε θα έχει ελπίδες πρόκρισης.

*Δείτε εδώ τα κριτήρια ισοβαθμίας EURO 2024.

*Η Τουρκία έρχεται από τρεις διαδοχικές νίκες κόντρα στην Τσεχία ανεξαρτήτως έδρας, μετρά 2/2 νίκες εναντίον της σε τελική φάση Euro (2008, 2016).

*Έρχονται από έξι διαδοχικά μεταξύ τους 2-3 Goal ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Τσεχία μετρά μόλις μια νίκη στα τελευταία οκτώ ματς για τη φάση των ομίλων Euro (1-3-4), την πήρε το 2000.

*Η Τουρκία μετρά εφτά ήττες στα τελευταία εννέα ματς σε τελική φάση Euro (2-0-7).

ΤΣΕΧΙΑ

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία 1-1 κόντρα στη Γεωργία. Το 1-0 ο Μικαουτάτζε στο 45’ με πέναλτι, ισοφάρισε ο Σικ στο 59’.

Έκανε μια σαρωτική εμφάνιση στο επιθετικό κομμάτι κόντρα στη Γεωργία, ήξερε ότι ήταν το ματς που έπρεπε να κερδίσει, αλλά δεν τα κατάφερε, στο φινάλε μάλιστα κινδύνευσε και με ήττα! Απειλούσε με όλους τους τρόπους, έφτανε στην αντίπαλη περιοχή με ευκολία, είχε προβάδισμα σε θέμα ποιότητας, ενώ προκάλεσε πολλά ζητήματα και στις στατικές φάσεις. Βρήκε απέναντι της τον γκολκίπερ Μαμαρντασβίλι, ο οποίος κρατούσε μόνος του τη Γεωργία «ζωντανή» στο ματς. Απ’ το πουθενά ήρθε το 1-0 του αντιπάλου, αλλά η Τσεχία στο δεύτερο μέρος πολιόρκησε την εστία της Γεωργίας, ισοφάρισε δίκαια και έχασε σωρεία ευκαιριών για την ανατροπή. Στις καθυστερήσεις ο Λομπανίτζε είχε τρομερό τετ-α-τετ για το 2-1 της Γεωργίας, αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά.

➡️ Δείτε τα Προγνωστικά EURO 2024 για σήμερα!

«Κυριαρχήσαμε, βγάλαμε 26 τελικές προσπάθειες, αυτό τα λέει όλα. Ωστόσο, δεν καταφέραμε να σκοράρουμε δεύτερη φορά. Πληρώσαμε μερικά λεπτά που χαλαρώσαμε στο φινάλε του ημιχρόνου. Στο τέλος όταν έβλεπα τους αντιπάλους να φεύγουν στην αντεπίθεση τρεις εναντίον ενός είναι αλήθεια ότι σφίχτηκε το στομάχι μου! Κανένας μας δε θέλει να επιστρέψει ακόμη σπίτι, θα τα δώσουμε όλα εναντίον της Τουρκίας», είπε ο κόουτς Χάσεκ.

Η ομάδα του με νίκη σήμερα θα είναι σίγουρα στην επόμενη φάση ως δεύτερη, εκεί θα αντιμετωπίσει τον πρώτο απ’ τον όμιλο Γαλλίας και Ολλανδίας. Δεν προέκυψαν προβλήματα, στο όριο καρτών οι Τσουφάλ, Χόλες, Γιούρασεκ, Προβόντ, Σικ και Σούτσεκ.

ΤΣΕΧΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2.5 τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης.

*G/G τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της εκτός Τσεχίας.

*Under 2.5 τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της σε τελική φάση Euro.

ΤΟΥΡΚΙΑ

Προηγούμενο ματς: Ήττα 0-3 απ’ την Πορτογαλία για τη δεύτερη αγωνιστική του Euro. Το 0-1 ο Μπερνάρντο Σίλβα στο 21’, το 0-2 με αυτογκόλ του Ακαϊντίν στο 28’. Το τελικό 0-3 ήρθε στο 56’ απ’ τον Μπρούνο Φερνάντες.

Φανέρωσε για ακόμη μια φορά ότι δεν έχει ισορροπία σαν ομάδα, διαθέτει μπόλικο ταλέντο, αλλά ανασταλτικά έχει αρκετά θέματα και όχι ιδιαίτερα ποιοτικές επιλογές. Μπήκε καλά κόντρα στην Πορτογαλία, αλλά μετά το 0-1 στο 21’ άρχισε να χάνει τη ψυχραιμία της, έκανε αρκετά λάθη και από ένα τέτοιο (ερασιτεχνικό του Ακαϊντίν) ήρθε το 0-2. Έβγαλε φάση για να μειώσει πριν το ημίχρονο, δεν τα κατάφερε και γρήγορα στο δεύτερο μέρος ήρθε το 0-3 των Πορτογάλων, που τελείωσε οριστικά το ματς. Θα μπορούσε να δεχτεί κι άλλα γκολ η Τουρκία.

«Παίξαμε καλά για 20 λεπτά, είχαμε καλές στιγμές, αλλά τιμωρηθήκαμε στο πρώτο λάθος μας. Στο 0-2 έγινε πάλι λάθος, κάτι που συμβαίνει στο ποδόσφαιρο, δεν είμαι εδώ για να δείξω με το δάχτυλο. Αυτή τη φορά κάναμε εμείς τέτοιο λάθος, την επόμενη μπορεί κάποιος αντίπαλος μας. Η Πορτογαλία είναι απ’ τις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης και το έδειξε. Μας έλλειψε η αποφασιστικότητα σε κάποιες φάσεις και αυτό πρέπει να το δούμε. Είναι λογικό γιατί αρκετοί παίκτες μας δεν έχουν εμπειρίες από τέτοιες διοργανώσεις», είπε ο κόουτς Μοντέλα.

Πλέον η ομάδα του με τρεις πόντους κρατά την τύχη της στα χέρια της, καθώς ακόμη και με ισοπαλία θα είναι σίγουρα στην επόμενη φάση ως δεύτερη. Αν χάσει, χρειάζεται μη νίκη της Γεωργίας κόντρα στην Πορτογαλία, έτσι ώστε να τερματίσει στην τρίτη θέση και να έχει ελπίδες συνέχειας στη διοργάνωση. Στο όριο καρτών οι Ακαϊντίν, Τσαλχάνογλου και Τσέλικ.