*Δεύτερος προκριματικός γύρος του Τσάμπιονς Λιγκ. Διπλές αναμετρήσεις. Ακολουθεί ρεβάνς στην έδρα της Σλόβαν Μπρατισλάβας (30/07).

*Η ομάδα που θα προκριθεί στον τρίτο γύρο, θα τεθεί αντιμέτωπη με το νικητή του ζευγαριού ΑΠΟΕΛ – Πετροκούμπ. Ο ηττημένος θα παίξει στον τρίτο προκριματικό του Γιουρόπα Λιγκ με την ομάδα που θα αποκλειστεί από το ζευγάρι Σάμροκ Ρόβερς – Σπάρτα Πράγας.

*Αυτή είναι η πρώτη φορά που οι δυο ομάδες θα τεθούν αντιμέτωπες.

➡️ Τα Προγνωστικά Champions League σήμερα

ΤΣΕΛΙΕ (Σλοβενία)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Μπράβο, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 26ο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή με τους Μάλκο (51′) και Κούτσιτς (89′).

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο φετινό πρωτάθλημα, η Τσέλιε. Την περασμένη Κυριακή, το σύνολο του Νταμίρ Κρζναρ υποδέχθηκε τη Μπράβο, της οποίας και επικράτησε με 2-1.

Βρέθηκε πίσω στο σκορ στα μέσα ενός αρκετά ισορροπημένου πρώτου ημιχρόνου, όμως με την επιστροφή από τα αποδυτήρια είχε επιθετικό μονόλογο και αφού ισοφάρισε αρχικά στα πρώτα λεπτά, εν τέλει ολοκλήρωσε την ανατροπή με γκολ στο φινάλε.

Επέστρεψε στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση μετά από μια τετραετή απουσία, φτάνοντας πέρυσι στην κορυφή του σλοβένικου πρωταθλήματος, μόλις για δεύτερη φορά στην ιστορία της.

Στο πρώτο προκριματικό, τέθηκε αντιμέτωπη με τη Φλόρα Ταλίν, την οποία και απέκλεισε με συνολικό σκορ 7-1 (0-5 εκτός, 2-1 εντός) και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση της.

“Δεν θα αλλάξουμε τον τρόπο παιχνιδιού μας, αλλά θα πρέπει να είμαστε πιο προσεκτικοί όταν αμυνόμαστε. Το “κλειδί” θα είναι η μάχη στο χώρο του κέντρου”, δήλωσε ο κόουτς Κρζναρ. Αμφίβολος λόγω τραυματισμού δίνεται ο αμυντικός μέσος Μάρκο Ζαμπουκόβνικ.

Τσέλιε Στατιστικά

*Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΣΛΟΒΑΝ ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑΣ (Σλοβακία)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Στρούγκα, για το Τσάμπιονς Λιγκ. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Βάις (9′) και Ριστέφσκι (αυτ. 33′), δεχόμενη απλά τη μείωση στο 86ο λεπτό.

Με δυο νίκες κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τον δεύτερο προκριματικό γύρο της διοργάνωσης, η Σλόβαν Μπρατισλάβας. Στον προηγούμενο, η ομάδα του Βλάντιμιρ Βάις έπαιξε κόντρα στη Στρούγκα, της οποίας επικράτησε με 4-2 στο εντός έδρας πρώτο ματς και με 1-2 στη ρεβάνς της Βόρειας Μακεδονίας.

Μπορεί να μην έπιασε το μέγιστο της απόδοσης της, ωστόσο κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια έχοντας αποκτήσει σαφές προβάδισμα δυο τερμάτων. Κατέβασε ταχύτητα στην πορεία, έδωσε χώρους στην αντίπαλο της, η οποία προσπάθησε να τις εκμεταλλευτεί, μειώνοντας απλά στα τελευταία λεπτά.

Έχει την ευκαιρία τώρα να κάνει ακόμη ένα βήμα προς τους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, στα προκριματικά της οποίας δίνει το παρών για έκτη διαδοχική σεζόν. Θυμίζουμε ότι οι πρωταθλητές Σλοβακίας είδαν την περσινή ευρωπαϊκή τους πορεία να ολοκληρώνεται στους “32” του Κόνφερενς Λιγκ.

“Θεωρώ ότι είναι 50-50. Η Τσέλιε διαθέτει ποιοτικούς παίκτες και με προσωπικότητα, δείχνοντας αρκετά καλή στην επίθεση. Ωστόσο, ξέρουμε πόσο δυνατοί είμαστε στην έδρα μας, οπότε και θα πρέπει να παίξουμε έξυπνα σήμερα”, δήλωσε ο εξτρέμ Ρόμπερτ Μακ.

Ανακοίνωσε την απόκτηση του Βόσνιου μέσου Άλεν Μούσταφιτς από την Οντένσε, στην οποία τον είχε παραχωρήσει πριν από 1,5 χρόνο. Το ερχόμενο Σάββατο (27/07), ξεκινάει τις εντός συνόρων υποχρεώσεις της, θα παίξει εκτός έδρας με την Κομάρνο.