* 2η αγωνιστική

* Πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση.

* Ούτε η Τσέλιε έχει αντιμετωπίσει ομάδα από την Τουρκία στο παρελθόν, ούτε η Μπασακσεχίρ ομάδα από την Σλοβενία.

ΤΣΕΛΙΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (4-3) επί της Μούρα. Ο Βίζινγκερ (8’, 48’) έκανε το 0-2 της Μούρα, αλλά οι Κβέσιτς (63’), Κούτσις (69’), Βουκλίσεβιτς (75’) και Μάτκο (80’) γύρισαν το ματς για την Τσέλιε, ενώ από το 77’ έπαιζε με 10 παίκτες. Με πέναλτι του Μαρόσα στο 86’ διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα.

Πολύ δύσκολη η αποστολή της πρεμιέρας για την πρωταθλήτρια Σλοβενίας, αναμενόμενα δεν πήρε κάτι από το ταξίδι στο Γκιμαράες, στο παρθενικό της παιχνίδι σε φάση ομίλων ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Η κατοχή στη βόρεια Πορτογαλία πριν τρεις εβδομάδες ήταν μοιρασμένη (52-48%), αλλά αυτό βόλεψε την Γκιμαράες, η οποία είναι τρομερά επικίνδυνη στις μεταβάσεις. Προηγήθηκαν νωρίς (7’) οι γηπεδούχοι, μονοπώλησαν τις ευκαιρίες (3.41 – 0.22 xGoals) και στο ρελαντί επικράτησαν 3-1, με το γκολ της Τσέλιε να έρχεται στις καθυστερήσεις από το Μάτκο.

Ακολούθησαν δύο νικηφόρα παιχνιδια για την Prva Liga, η Τσέλιε άλωσε την έδρα της Μάριμπορ (1-2) πριν τη διακοπή και στην επιστροφή από αυτήν έκανε εξίσου εντυπωσιακή ανατροπή επί της Μούρα (4-3) για να φτάσει τις 5/6 πρωταθληματικές νίκες από τα μέσα Σεπτεμβρίου και να μειώσει στο -2 από την κορυφή.

Εκτός ευρωπαϊκής λίστας έχουν μείνει αρκετοί παίκτες, σημαντικότεροι εξ αυτών οι Κάβσιτς (αρ. μπακ), Πίσεκ (μέσος), Άαρονς (εξτρέμ). Τιμωρημένος είναι ο σημαντικός Κβέσιτς (μέσος), ενώ τραυματίας παραμένει ο διεθνής Κάρνιτσνικ (δεξί μπακ).

Στατιστικά

* Over 2.5 τα 10/11 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης.

* Goal/Goal τα 8/10 τελευταία εντός έδρας.

ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Τραμπζονσπόρ. Ο Βίστσα πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 90+1’.

Αποτυχημένο και το δεύτερο ταξίδι της σεζόν στον Πόντο για τις “γκρι κουκουβάγιες”, με δραματικό τρόπο, αλλά δικαίως ηττήθηκαν το Σάββατο στην Τραπεζούντα με αποτέλεσμα να πέσουν στην 6η θέση της Super Lig, με ρεκόρ 4-2-2.

Πιέστηκε η περιοχή της Μπασακσεχίρ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι είχαν μία μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν και πήγε στην ανάπαυλα δίχως υποψία απειλής.

Πιο ισορροπημένο και σε κατοχή και σε στιγμές το δεύτερο ημίχρονο, η Μπασακσεχίρ είχε την ευκαιρία της σε στατική φάση και οριακά ακυρωθέν γκολ, αλλά σε σημείο που έδειχνε να μην απειλείται δέχθηκε το καθοριστικό γκολ, με γεμάτη την περιοχή της.

Με ήττα συνδυάστηκε και η πρεμιέρα της στη League Phase του Conference League, εντός έδρας αυτή από την Ραπίντ Βιέννης (1-2), σε ένα παιχνίδι με δύο διαφορετικά πρόσωπα.

Η Μπασακσεχίρ ήταν καλύτερη, πιο απειλητική στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο φινάλε του δέχθηκε το γκολ κόντρα στην ροή, με απίθανη εκτέλεση από τη γωνία της περιοχής. Ο Πιόντεκ ισοφάρισε πριν την ανάπαυλα με φορίσια εκτέλεση, αλλά στο πρώτο λεπτό της επανάληψης οι Αυστριακοί συνδυάστηκαν έξοχα για το 1-2. Ακολούθως η Μπασακσεχίρ έχασε την ισορροπία της και στις μεταβάσεις κινδύνευσε πολλάκις με τρίτο γκολ.

“Οι αντίπαλοι έχουν την μπάλα περισσότερο στο πρωτάθλημά τους, αυτό αλλάζει λίγο στην Ευρώπη. Είμαστε επίσης μια ομάδα που της αρέσει να έχει την μπάλα. Αύριο (σ.σ. σήμερα) πρέπει να παίξουμε καλά και χωρίς αυτήν.” δήλωσε ο κόουτς Ατάν.

Στα αγωνιστικά νέα, ο Γκιουρλέρ (εξτρέμ) τραυματίστηκε στην Τραπεζούντα και είναι αμφίβολος, ενώ οι Μπεγιάζ (μέσος), Τζαλό (μέσος), Ζις (εξτρέμ) βρίσκονται εκτός ευρωπαϊκής λίστας.