28η αγωνιστική

*Αήττητη η Στρασμπούργκ στις έξι τελευταίες επισκέψεις της στην έδρα της Τουλούζ, έχοντας τέσσερις νίκες και δυο ισοπαλίες.

*Goal/Goal τα 7/9 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Στρασμπούργκ – Τουλούζ 2-0

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΤΟΥΛΟΥΖ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-3 επί της Κλερμόν, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τους Σιέρο (πεν. 8′, 79′) και Νταλίνγκα (73′).

Επιστροφή στις επιτυχίες για την Τουλούζ, μετά από τις δυο σερί ήττες που υπέστη κόντρα σε Χάβρη (1-0 εκτός) και Λυών (2-3 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κάρλες Μαρτίνεθ φιλοξενήθηκε από την Κλερμόν, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 0-3.

Μπήκε πιο δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και ευτύχησε να πάρει προβάδισμα από νωρίς στο σκορ. Σταδιακά είδε την αντίπαλο να ισορροπεί την κατάσταση και να δημιουργεί ευκαιρίες, τα χρειάστηκε μετά την ανάπαυλα, όμως είχε σε καλή κατάσταση τον πορτιέρο Ρεστέ, που την κράτησε όρθια όποτε χρειάστηκε. Και αφού απέφυγε την ισοφάριση, “χτύπησε” ακόμη δυο φορές στα τελευταία λεπτά και “καθάρισε” το παιχνίδι.

Κάπως έτσι, πήρε βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια της για να διατηρεί στην κατηγορία, ούσα πλέον στο +6 από την τελευταία τριάδα και την επικίνδυνη ζώνη. Ηττήθηκε στα 4/6 πιο πρόσφατα εντός της, στα οποία είχε παράλληλα και δυο νίκες κόντρα σε Λιλ (3-1 εντός) και Νις (2-1 εντός).

Εξέτισαν την τιμωρία τους οι Σπίρινγκς και Ντονούμ, που τέθηκαν και πάλι στις υπηρεσίες του προπονητή τους. Αντιθέτως, εκτός μάχης τέθηκε ο Μίκελ Ντεσλέρ, που δεν κατάφερε να ξεπεράσει τον τραυματισμό που υπέστη κόντρα στην Κλερμόν.

Τουλούζ Στατιστικά

*Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τρία τελευταία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Ρεν, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο 71′ με τον Σεναγιά και δυο λεπτά αργότερα ο Σεμπάς διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Από τη δεύτερη διαδοχική της νίκη προέρχεται η Στρασμπούργκ, μετά και το διπλό που πανηγύρισε με 1-3 στην έδρα της Ναντ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Πατρίκ Βιεϊρά υποδέχθηκε τη Ρεν, της οποίας και επικράτησε με 2-0.

Αρκετά ισορροπημένο το πρώτο μεταξύ τους ημίχρονο, με την ίδια να έχει ευκαιρίες, αλλά να μην είναι ικανή να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Πίεσε ακόμη περισσότερο με την επιστροφή από τα αποδυτήρια και αφού έχασε μια καλή στιγμή στο ξεκίνημα, εκμεταλλεύτηκε στην πορεία τα αμυντικά κενά των φιλοξενούμενων και σκόραρε δις. Το σκορ βέβαια μπορούσε να είναι ακόμη μεγαλύτερο.

Βρίσκεται έτσι σε ισοβαθμία με τη σημερινή της αντίπαλο, κόντρα στην οποία υστερεί ωστόσο, ουσα παράλληλα στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη του πρωταθλήματος. Ηττήθηκε μια φορά στις επτά πιο πρόσφατες εξόδους της, στις οποίες είχε ακόμη δυο νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Σκοράρει ωστόσο και στις εννέα τελευταίες της για το πρωτάθλημα.

Για τη σημερινή αναμέτρηση, ο Αλσατός τεχνικός μπορεί να υπολογίζει και πάλι στις υπηρεσίες των Ιμπραχίμα Σισοκό και Μόισε Σαχί Ντιόν. Δεν κατάφερε να ξεπεράσει τον τραυματισμό που υπέστη στο τελευταίο ο φορ Εμεγκά και έμεινε εκτός.