* 3η αγωνιστική

* Πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση.

*Δείτε τα Προγνωστικά Γιουρόπα Λιγκ της Πέμπτης 24/10!

* Η Τότεναμ έχει ρεκόρ 10-5-6 απέναντι σε ολλανδικές ομάδες, 5-3-2 εντός έδρας.

* Η Άλκμααρ έχει ρεκόρ 2-5-11 απέναντι σε αγγλικές ομάδες, 0-0-8 εκτός έδρας με 24 γκολ παθητικό.

ΤΟΤΕΝΑΜ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (4-1) επί της Γουέστ Χαμ. Ο Κούντους (18’) άνοιξε το σκορ για τη Γουέστ Χαμ, αλλά η Τότεναμ γύρισε το ματς με Κουλουσέφσκι (36’), Μπισούμα (52’), αυτογκόλ του Αρεολά (55’) και Σον (60’), ενώ στο 86’ αποβλήθηκε ο Κούντους.

Εντυπωσιακή η επιστροφή των “σπερς” από τη διακοπή, το Σάββατο χόρτασαν θέαμα το κοινό τους στην ανατροπή επί της ευάλωτης Γουέστ Χαμ για να πετύχουν 6η νίκη στα 7 τελευταία παιχνίδια τους, ανεξαρτήτως διοργάνωσης.

Υπήρχαν κενά στο αμυντικό transition της Τότεναμ στο πρώτο κομμάτι του λονδρέζικου ντέρμπι και η νωχελικότητα του Ουντότζι τιμωρήθηκε με το 0-1 της Γουέστ Χαμ. Η εικόνα του ματς όμως ήταν μονόπαντη, η Τότεναμ δημιουργούσε ευκαιρίες με υψηλή συχνότητα και το ματς γύρισε γρήγορα και πειστικά για την ομάδα του Ποστέκογλου, η οποία είναι η πιο δημιουργική της Πρέμιερ Λιγκ.

Σε μετάβαση, με έξυπνο τελείωμα ισοφάρισε ο Κουλουσέφσκι που έχει πλέον πιο κεντρικό ρόλο στο σύστημα της ομάδας και η αλλαγή του Σαρ αντί του Μάντισον στο ημίχρονο έδωσε μεγαλύτερη ένταση στο παιχνίδι της. Καταιγιστική στο ξεκίνημα της επανάληψης, σκόραρε τρεις φορές μέσα σε 8 λεπτά με ηγέτη τον Σον που επέστρεψε από τραυματισμό.

Όσον αφορά το Europa League, το 2/2 έγινε δίχως να θέλξει. Στην πρεμιέρα είχε μεγάλη ρέντα στην υποδοχή της Καραμπάγκ (3-0), οι Αζέροι ξόδεψαν ένα τσουβάλι ευκαιρίες μετά την γρήγορη αποβολή του Ντραγκούσιν. Δύο εβδομάδες αργότερα έκανε τα απαραίτητα στη Βουδαπέστη για να επικρατήσει της Φερεντσβάρος (1-2), αγωνιζόμενη με αρκετές αλλαγές στην 11αδα.

Με τη νίκη επί της Καραμπάγκ έφτασε τις 7 σερί εντός έδρας νίκες για το Europa League, με συνολικό σκορ 25-2-, οι 6 εξ αυτών σημειώθηκαν με ανέπαφη εστία!

Διαθέσιμος ξανά ο Ντραγκουσίν (στόπερ) που ήταν τιμωρημένος στη Βουδαπέστη, το Σάββατο επέστρεψε από τραυματισμό και ο Ρισάρλισον (φορ).

Ο αρχηγός Σον (εξτρέμ) όπως προφυλάσσεται από τον Ποστέκογλου μετά την επιστροφή του από τραυματισμό, τον έθεσε εκτός, ενώ για τον Οντομπέρ (εξτρέμ) άφησε ελάχιστες πιθανότητες συμμετοχής.

Στατιστικά

* Over 2.5 τα 9/10 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης.

* Σκόραρε 2+ φορές στα 9/11 τελευταία εντός έδρας.

* No Goal τα 6 τελευταία εντός έδρας για το Europa League.

ΑΛΚΜΑΑΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-2) από την PSV. Στο 10’ αποβλήθηκε ο Βόλφε της Άλκμααρ, οι Ντε Γιονγκ (15’), Λανγκ (22’) έκαναν το 0-2 της PSV και ο Κάσιους (90’) μείωσε για την Άλκμααρ.

Μακρινό παρελθόν μοιάζει πλέον το εντυπωσιακό ξεκίνημα (6-1-0) της ΑΖ στην σεζόν, το Σάββατο δεν ανταπεξήλθε στο υψηλής δυσκολίας τεστ με την πρωταθλήτρια για να γνωρίσει 4η διαδοχική ήττα, ανεξαρτήτως διοργάνωσης.

Άλλοθι για τη νέα ήττα η γρήγορη αποβολή του αριστερού της μπακ σε προσπάθεια αναχαίτισης μετάβασης, αναμενόμενα περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο (26% κατοχή) στην συνέχεια.

Πριν προλάβει να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα έγινε το 0-1 της PSV με τα στόπερ των γηπεδούχων να χάνουν εναέριες μονομαχίες και με όλη την ομάδα πίσω από την μπάλα οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν γρήγορα δεύτερο γκολ.

Το “έσβησε” στην συνέχεια το ματς η PSV, ενόψει του ταξιδιού της στο Παρίσι και δεν απειλήθηκε παρά τη μείωση της ΑΖ στο φινάλε με μπαλιά στο χώρο.

Πολύ διαφορετικά τα δύο παιχνίδια των Ολλανδών στο ξεκίνημα της League Phase, στην πρεμιέρα επιβεβαίωσαν τον φαβοριτισμό τους απέναντι στην Έλφσμποργκ (3-2), την οποία λύγισαν δύσκολα, αλλά απόλυτα δίκαια (2.70 – 0.14 xGoals), αλλά δύο εβδομάδες αργότερα λύγισαν οι ίδιοι στο Σαν Μαμές (2-0), με δύο γκολ της Αθλέτικ στο τελευταίο 20λεπτο του αγώνα.

Έτσι η ΑΖ έφτασε τις τέσσερις σερί εκτός έδρας ήττες για το Europa League, με μόλις ένα γκολ ενεργητικό σε αυτές.

Με 21 ποδοσφαιριστές αναχώρησε η αποστολή για το Λονδίνο, εκτός αυτής έμειναν οι τραυματίες Βέστερβελντ (κίπερ), Χος (στόπερ), Μάρτινς Ίντι (στόπερ), Σχούτεν (μέσος), Σαντίκ (εξτρέμ), Ζεεφούικ (φορ).