* Επαναληπτικός του πρώτου προκριματικού γύρου του Γιουρόπα Λιγκ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας ακολουθεί ημίωρη παράταση και αν χρειαστεί, πέναλτι.

* Μοναδική τους συνάντηση στο παρελθόν το πρώτο ματς στη Σλοβακία, το οποίο έληξε με 5-2 υπέρ της Ρουζομπερόκ (12/07).

* Η Τομπόλ έχει βρει άλλες δύο φορές απέναντί της ομάδες από τη Σλοβακία. Συνολικός απολογισμός 0-1-4, 0-1-1 εντός έδρας.

* Δεν έχει αναμετρηθεί ξανά με ομάδα από το Καζακστάν η Ρουζομπερόκ.

* Ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο την τουρκική Τράμπζονσπορ και ο ηττημένος την ελβετική Σεν Γκάλεν στο Κόνφερενς Λιγκ.

➡️ Τα Προγνωστικά Europa League σήμερα

ΤΟΜΠΟΛ (Καζακστάν)

Προηγούμενο ματς: Ήττα με 5-2 από τη Ρουζομπερόκ στη Σλοβακία στο πρώτο ματς. Προηγήθηκε με τον Ιβάνοβιτς μόλις στο 2’, δέχτηκε ανατροπή από τα γκολ των Γκαμπριέλ (11’) και Σελέτσκι (40’), ισοφάρισε με τον Χένεν (45’), λίγα λεπτά αργότερα όμως ήρθε το τρίτο γκολ των αντιπάλων με τον Μαλί (45’+3). Στο τελευταίο τέταρτο δέχτηκε άλλα δύο γκολ από Μαντλενάκ (77’) και Γκαμπριέλ (88’).

Για ένα ημίχρονο το πάλεψε, από ‘κει και μετά όμως η Ρουζεμπερόκ ήταν καλύτερη ή έστω πιο ουσιαστική και δίκαια επικράτησε. Πλήρωσε κατά βάση την αδυναμία της να αντέξει στον ίδιο ρυθμό μέχρι το τέλος, έβγαλε κούραση αφού είναι από τις ομάδες που αυτήν την εποχή πηγαίνουν σε φουλ ρυθμούς σε όλες τις διοργανώσεις, εγχώριες και μη.

Τουλάχιστον αναβλήθηκε το ματς με την Κιζιλζάρ και θα είναι πιο ξεκούραστη στη ρεβάνς όπου θα παλέψει για μια πρόκριση σε ευρωπαϊκή διοργάνωση μετά από έξι ολόκληρα χρόνια. Το 2018 είχε αποκλείσει τη Σαμτρέντια από τη Γεωργία στον πρώτο προκριματικό, αυτή είναι και η μοναδική της στη συγκεκριμένη διοργάνωση, κάτι που σημαίνει πως κόντρα στη Βίσλα ψάχνει τη δεύτερη της ιστορικά σε κύπελλο UEFA/Γιουρόπα Λιγκ.

Απέτυχε εκ του αποτελέσματος το ειδικό 3-5-2 που επέλεξε ο κόουτς Ζουμασκαλίεφ, πολύ πιθανόν να το αλλάξει σε τετράδα στην άμυνα και να κατεβάσει την ομάδα του με πιο επιθετική διάθεση.

Τομπόλ Στατιστικά

* Δεν έχει νίκη στα 4 τελευταία παιχνίδια της για τα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ, τελευταία της, το 2018 επί της αρμενικής Πιούνικ εντός με 2-1.

* Έχει κερδίσει τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.

Παίξε Νόμιμα στην Bwin (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΡΟΥΖΟΜΠΕΡΟΚ (Σλοβακία)

Προηγούμενο ματς: Νίκη με 5-2 εντός επί της Τομπόλ στο πρώτο ματς. Πίσω στο σκορ από το γκολ του Ιβάνοβιτς μόλις στο 2’, το γύρισε με τα γκολ των Γκαμπριέλ (11’) και Σελέτσκι (40’), ισοφαρίστηκε από τον Χένεν (45’), λίγα λεπτά αργότερα έκανε το 3-2 με τον Μαλί (45’+3) για να πάει προηγούμενη στην ανάπαυλα. Στο τελευταίο τέταρτο σημείωσε άλλα δύο γκολ με Μαντλενάκ (77’) και Γκαμπριέλ (88’).

Μισή πρόκριση έχει πάρει με το 5-2 εντός έδρας επί της Τομπόλ, στο Κοστανάι πήγε με ένα πολύ ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης και την πολυτέλεια να μπορεί να χάσει με δύο γκολ διαφορά και πάλι να πάρει την πρόκριση. Το χρωστάει κατά πολύ και στην αγωνιστική πτώση της αντιπάλου, παρ’ όλο που μειονεκτεί σε αγωνιστικό ρυθμό και προέρχεται από προετοιμασία, φάνηκε σε πολύ καλύτερη κατάσταση αγωνιστικά.

Πολύ κοντά στην πρώτη της πρόκριση μετά το 2017, έκτοτε έχει δύο αποτυχημένες απόπειρες, πάλι στον πρώτο προκριματικό γύρο, τη διετία 2019-20 απέναντι σε Λέφσκι Σόφιας και Σερβέτ. Με νίκη στη Γεωργία καταρρίπτει ένα ακόμα ρεκόρ της, δεν έχει πετύχει ποτέ δύο συνεχόμενες νίκες στη διοργάνωση.

Δεν αναμένονται αλλαγές από τον κόουτς Σμέτανα.

Ρουζομπερόκ Στατιστικά

* Έσπασε σερί 5 ηττών στα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ με τη νίκη στο πρώτο ματς επί της Τομπόλ. Εκτός έδρας μετράει μόλις 1 νίκη σε 8 ματς, το 2017 επί της Μπραν.

* Τρέχει σερί με 6 G/G, τα 5 με over 2,5.