* 17η αγωνιστική

* Μοναδική φορά που τέθηκαν αντιμέτωπες οι δύο ομάδες ήταν το παιχνίδι του πρώτου γύρου. Η Τιανζίν διέλυσε τη Σενζέν με 4-0 (10/03).

ΤΙΑΝΖΙΝ

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλη με την Ναντόνγκ εκτός με 1-1. Έχανε με 1-0 από το γκολ του Γιονγκτάο στο 49’, ισοφάρισε με τον Σκόριτς στις καθυστερήσεις (90’+5).

Έσωσε έναν βαθμό σε ένα παιχνίδι που έδειχνε πως θα το χάσει. Άδικο όμως δεν ήταν το αποτέλεσμα, την άξιζε την ισοπαλία, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, το παιχνίδι ήταν ένας δικός της μονόλογος.

Αποτελέσματα όπως αυτό με τη Ναντόνγκ, την έχουν καταδικάσει να μην μπορεί να είναι πιο ανταγωνιστική όσον αφορά τη διεκδίκηση της τρίτης θέσης που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ 2. Εκείνο ωστόσο που πρέπει άμεσα να αλλάξει είναι η παρουσία της εντός έδρας, ακόμα ψάχνει την πρώτη της νίκη εντός, μετρώντας σε επτά αγώνες ένα άκρως αρνητικό 0-4-3.

Τιανζίν Στατιστικά

* Δέχτηκε τουλάχιστον 1 γκολ σε καθένα από τα 6 τελευταία, G/G τα 5 από αυτά.

* Δέχτηκε πρώτη γκολ στα 4/5 τελευταία.

ΣΕΝΖΕΝ

Προηγούμενο ματς: Νίκη με ανατροπή επί της Ζεζιάνγκ με 3-2. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 από τα γκολ των Κουάσι (44’) και Ατριγιάσεβιτς (66’), το γύρισε με σκόρερ Γκαρθία (69’), Αντράντε (83’) και τον Αμπουντουγουαΐλι στις καθυστερήσεις (90’+7).

Σπουδαία ανατροπή απέναντι στη Ζεζιάνγκ που βρίσκεται πιο ψηλά στη βαθμολογία και θεωρητικά τουλάχιστον, κυνηγάει μια θέση στην πρώτη τριάδα. Επιβραβεύτηκε το πείσμα της, ρίσκαρε, μπορούσε να είχε δεχτεί η ίδια τρίτο γκολ, αλλά στάθηκε πιο τυχερή στο… ροντέο που ήταν τα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Τρομερά σημαντικό τρίποντο, της έδωσε την ευκαιρία να ξεφύγει από γκρουπ των ομάδων που ισοβαθμούν με 13 βαθμούς. Στο +3 πλέον από τη ζώνη του υποβιβασμού, θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί το καλό μομέντουμ της και τουλάχιστον να παραμείνει αήττητη για τέταρτο παιχνίδι.