ΣΥΡΙΑΝΣΚΑ

Ισόπαλη 1-1 αναδείχθηκε την περασμένη αγωνιστική η Συριάνσκα στην έδρα της ΓΚΑΪΣ. Σώθηκε στις καθυστερήσεις, όταν ο Μίτσελ ισοφάρισε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων το γκολ που είχε δεχτεί στο 58’ της αναμέτρησης. Δεν έχει πανηγυρίσει ακόμη «τρίποντο», μετρώντας ακόμη μία ήττα στην πρεμιέρα από την Άνγκελχολμς (1-0 εκτός έδρας) και μία ισοπαλία με τη Ντέγκερφορς (1-1 εντός έδρας). Δεν έχει ξεκινήσει έτσι όπως θα περίμενε Όροβιτς. Παρότι φτιάχνει φάσεις, δεν έχει τον κατάλληλο παίκτη που θα της δώσει το εύκολο γκολ. Φανερή η απουσία του Τσάνκο (ΜΕ 1/0), ο οποίος είναι τιμωρημένος. Αντίθετα στο αμυντικό κομμάτι δείχνει να είναι αρκετά σοβαρή. Άλλωστε μετράει τρία Under 2,5 σ’ αυτές τις πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την ΓΚΑΪΣ.

Στατιστικό: Έξι συνεχόμενα Under 2,5 μετράει η Συριάνσκα στα φετινά της παιχνίδια σε πρωτάθλημα και Κύπελλο.

ΒΑΡΜΠΕΡΓΚΣ

Από την άλλη πλευρά η Βάρμπεργκς θα ήθελε να ξεχάσει γρήγορα την ήττα που υπέστη από τη Βάρναμο με 2-0, εντός έδρας. Είχε πολύ καλύτερη παρουσία από την αντίπαλο της, ωστόσο της έλειψε το καθαρό μυαλό. Δημιούργησε πολλές καταστάσεις για γκολ, αλλά όλες απέβησαν άκαρπες. Την πρόδωσε για ακόμη μία αγωνιστική και η αμυντική της συμπεριφορά, καθώς έχει δεχτεί σ’ όλα που έχει δώσει έως τώρα γκολ. Έμφαση σ’ αυτό το κομμάτι έδωσε και ο τεχνικός Βάλεμαρκ, ευελπιστώντας πως θα διορθωθεί άμεσα η κατάσταση. Δεν έχει εντυπωσιάσει με την παρουσία της, έστω κι αν ακόμη είναι νωρίς. Παραμένει λευκό το απουσιολόγιο.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 2-0 από τη Βάρναμο.

Στατιστικό: Τρία σερί 2-3 γκολ μετράει η Βάρμπεργκς στα φετινά παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.