* 1ος προκριματικός γύρος για το Champions League.

* Η ομάδα που θα προκριθεί στο 2ο γύρο θα αντιμετωπίσει την Τσέλιε.

* Σε ουδέτερο γήπεδο, καθώς η φυσική έδρα της Στρούγκα δεν πληρεί τις προϋποθέσεις.

➡️ Τα Προγνωστικά Champions League σήμερα

ΣΤΡΟΥΓΚΑ (Βόρεια Μακεδονία)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (4-2) από την Σλόβαν Μπρατισλάβας. Με Βάις (16’) και Μακ (36’) προηγήθηκε 2-0 η Σλόβαν, με δύο γκολ του Ιμπραΐμι (55’, 74’) ισοφάρισε σε 2-2 η Στρούγκα και ο Κούτσκα σκόραρε δις (85’, 90+1’) διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ως αουτσάιντερ του ζευγαριού ταξίδεψε στην Μπρατισλάβα πριν μία εβδομάδα η πρωταθλήτρια Στρούγκα και το αποτέλεσμα της περασμένης Τετάρτης την έκανε ακόμη μεγαλύτερο αουτσάιντερ, παρά την ανταγωνιστική εμφάνιση.

Προβληματικό το πρώτο της ημίχρονο, πληγώθηκε από τους έμπειρους και ποιοτικότερους Σλοβάκους, αλλά παρά το 2-0 της ανάπαυλας είχε αντίδραση. Βοήθησαν οι αλλαγές του ημιχρόνου, πήρε μέτρα και κατάφερε να φέρει το ζευγάρι στα ίσια. Το μεγάλο λάθος του κίπερ της όμως στοίχισε το 3-2 της Σλόβαν και σε ανισορροπία των καθυστερήσεων δέχθηκε και τέταρτο γκολ με αποτέλεσμα να ψάχνει μία μεγάλη υπέρβαση σήμερα.

Σε σύστημα 3-4-1-2 παρέταξε την ομάδα του ο κόουτς Οσμάνι, στο ντεμπούτο του, δεν αναμένεται να αλλάξει διάταξη, αλλά πρόσωπα στο αρχικό σχήμα.

ΣΤΡΟΥΓΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 5/8 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης.

* Over 2.5 τα 8/10 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΣΛΟΒΑΝ ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑΣ (Σλοβακία)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (4-2) επί της Στρούγκα. Με Βάις (16’) και Μακ (36’) προηγήθηκε 2-0 η Σλόβαν, με δύο γκολ του Ιμπραΐμι (55’, 74’) ισοφάρισε σε 2-2 η Στρούγκα και ο Κούτσκα σκόραρε δις (85’, 90+1’) διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Δεν έπεισε απόλυτα η πρωταθλήτρια Σλοβακίας πριν μία εβδομάδα, αλλά πήρε το αποτέλεσμα που έψαχνε και θα κουβαλήσει σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στην Οχρίδα.

Στο πρώτο ημίχρονο της περασμένης Τετάρτης εκμεταλλεύτηκε τις στιγμές της με τους πολύπειρους εξτρέμ Μακ και Βάις να κάνουν τη διαφορά, αλλά μετά την ανάπαυλα έπεσε η απόδοσή της. Ενδεχομένως να υποτίμησε τους φιλοξενούμενους και βρέθηκε στην ισορροπία.

Ο 37χρονος διεθνής Κούτσκα όμως εκμεταλλεύτηκε λάθος έξοδο του αντίπαλου κίπερ για να δώσει νέο προβάδισμα στην Σλόβαν και στις καθυστερήσεις ολοκλήρωσε το “καρέ”.

Δίχως αγωνιστικές υποχρεώσεις στο ενδιάμεσο Σαββατοκύριακο, στο εγχώριο πρωτάθλημα κάνει πρεμιέρα στις 27 Ιουλίου.