*7η αγωνιστική.

*Η Λανς επικράτησε και στα τρία τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Στρασμπούργκ.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας σήμερα (06/10)!

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Μαρσέιγ, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τον Ντιέγκο Μορέιρα στο 40ο λεπτό.

Πήρε σπουδαία νίκη την περασμένη εβδομάδα, στο εντός έδρας ματς με τη Μαρσέιγ. Μπήκε πολύ καλά στο γήπεδο, ήταν η ομάδα με τα υψηλότερα επίπεδα συγκέντρωσης, στο πρώτο ημίχρονο η Μαρσέιγ ήταν ιδιαίτερα ευάλωτη κόντρα στους ταχύτατους παίκτες της Στρασμπούργκ, τους έβλεπε να απειλούν διαρκώς και τελικά το γκολ ήρθε στο 40’. Στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε στροφές η ομάδα του Ντε Τσέρμπι, έβγαλε φάσεις, είχε καθαρές στιγμές, αλλά παράλληλα απειλήθηκε, το τελικό αποτέλεσμα κρίθηκε δίκαιο.

Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα απ’ την Αλσατία, ερχόταν από δύο διαδοχικές ισοπαλίες με Λιλ (3-3 εκτός) και Ανζέ (1-1 εντός), νωρίτερα έχασε εκτός έδρας 4-3 απ’ τη Λυών. Μετρά ρεκόρ 2-3-1 στις πρώτες έξι αγωνιστικές, με 9 πόντους καταλαμβάνει την όγδοη θέση της βαθμολογίας. Αρκετές οι απουσίες για το σημερινό ματς, κάτι που ανάγκασε την τεχνική ηγεσία να πάρει στην αποστολή τον 17 χρονο, Ραγιάν Μεσί.

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡΓΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Goal/Goal τα 9/10 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΛΑΝΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με τη Νις, για το πρωτάθλημα. Έμεινε με δέκα παίκτες στο 84ο λεπτό, όταν και αποβλήθηκε ο Ζαρουρί.

Δεν μπορεί να ξεκολλήσει απ’ τις ισοπαλίες, την περασμένη εβδομάδα έμεινε στο εντός έδρας 0-0 κόντρα στη Νις, ένα αποτέλεσμα που δεν άφησε κανέναν ικανοποιημένο στις τάξεις της. Η Λανς είχε την πρωτοβουλία στο πρώτο ημίχρονο, μπήκε δυνατά, στο 10’ είχε δοκάρι. Λίγο αργότερα απείλησε και η Νις, είχε κι αυτή με τη σειρά της δοκάρι. Στο δεύτερο μέρος οι φάσεις ήταν λίγες, η Νις στάθηκε πολύ καλά ανασταλτικά, δεν επέτρεψε στη Λανς να βρει διαδρόμους. Στο 84’ η Λανς έμεινε με δέκα παίκτες, ήταν φυσιολογικό στη συνέχεια να παίξει πιο παθητικά.

Τέταρτη διαδοχική ισοπαλία, μετά και από εκείνες κόντρα σε Ρεν (1-1 εκτός), Μονακό (1-1 εκτός) και Λυών (0-0 εντός), ενώ είχαν προηγηθεί οι δυο νίκες επί των Ανζέ (0-1 εκτός) και Μπρεστ (2-0 εντός), στα ισάριθμα πρώτα παιχνίδια της. Στο μεσοδιάστημα αποκλείστηκε απ’ τον Παναθηναϊκό στα πλέι-οφ του Κόνφερενς Λιγκ, μετά απ’ αυτό δεν έχει ξανακερδίσει! Μέχρι τον αποκλεισμό μετρούσε 3/3 νίκες σε Γαλλία και Ευρώπη! Πολλές οι απουσίες σήμερα, σ’ όλες τις γραμμές.