*Η Σπάρτα Πράγας έχει κερδίσει μόλις μία φορά επί γερμανικού εδάφους σε επτά απόπειρες (1-3-3).

*H Στουτγκάρδη επέστεψε στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις μετά την σεζόν 2013 – 2014.

*Sold out.

Δείτε τα Προγνωστικά Τσάμπιονς Λιγκ σήμερα 01/10!

ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ

Προηγούμενο ματς: Πήρε το 2-2 απέναντι στην Βόλφσμπουργκ εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 20′, αλλά ισοφάρισε με τον Μιγιό στο 33′ αφού πρώτα αστόχησε σε πέναλτι στην ίδια φάση. Στο 63′ έμεινε με δέκα παίκες λόγω αποβολής και λίγα λεπτά μετά η αντίπαλος ανέκτησε το προβάδισμά της (68′). Ωστόσο, κατόρθωσε να πάρει τον βαθμό με γκολ του Ουντάβ στην τελευταία φάση του αγώνα (90+7′).

Θα μπορούσε να πάρει το κάτι παραπάνω στο παιχνίδι της περασμένης αγωνιστικής με αντίπαλο την Βόλφσμπουργκ, ωστόσο πλήρωσε τα αβίαστα λάθη που έκανε στην άμυνα και το γεγονός πως έπαιζε για αρκετή ώρα με αριθμητικό μειονέκτημα. Ακόμη και έτσι πάντως, έβγαλε φάσεις και προσπάθησε να μείνει πιστή στο επιθετικό της πλάνο. Συνεχίζει έτσι το αήττητό της στο πρωτάθλημα (2-2-0), έχοντας χάσει μόνο στην πρεμιέρα.

Στην Ευρώπη, επέστρεψε στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση για πρώτη φορά μετά την σεζόν 2009 – 2010 και έχασε στις λεπτομέρειες από την Ρεάλ Μαδρίτης (3-1). Πολύ υψηλού επιπέδου εμφάνιση από το σύνολο του Χένες, υστέρησε ωστόσο σε εμπειρία και ποιότητα ειδικά στο φινάλε. Στόχος της παραμένει η πρόκριση στον ενδιάμεση γύρο και άπαντες ξέρουν πως το σημερινό παιχνίδι είναι «must win».

«Έχουμε θέματα στην άμυνα, τα οποία και πρέπει να λύσουμε αν θέλουμε να πετύχουμε τους στόχους μας. Έχει ανέβει ο ανταγωνισμός και αυτό είναι κάτι που παρατηρείται σε όλες τις διοργανώσεις που συμμετέχουμε», τόνισε ο τεχνικός Χένες.

Ως προς τα αγωνιστικά της ζητήματα, νοκ άουτ τέθηκε ο πλάγιος μπακ Φάγκνομαν. Τραυματίες παραμένουν ο στόπερ Ζαγκαντού και οι πλάγιοι μπακ Στεργίου, Νάρτεϊ. Αμφίβολος δίνεται ο κεντρικός αμυντικός Αλ Ντακίλ, δεν προλαβαίνει ο επιθετικός Ντίελ. Εκτός λίστας έμεινε ο αναπληρωματικός φορ Φολντεμάτε.

Στουτγκάρδη Στατιστικά

*Τα οκτώ επίσημα παιχνίδια της ως τώρα έληξαν με Οver 3,5

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

Παίξε Νόμιμα στην Bwin (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΣΠΑΡΤΑ ΠΡΑΓΑΣ

Προηγούμενο ματς: Aπρόσμενη εντός έδρας ήττα με 2-3 από την Σίγκμα Όλομουτς την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Προηγήθηκε με τον Ολατούνζι στο 12′, αλλά η αντίπαλος κατάφερε να ανατρέψει πλήρως το σκορ στην επανάληψη (67′, 78′). Δέχτηκε και τρίτο γκολ στο 86′, η Όλομουτς έμεινε λίγο αργότερα με παίκτη λιγότερο (89′) και η Σπάρτα μείωσε στις καθυστερήσεις (90+1′).

Έδειχνε άτρωτη τόσο εντός όσο και εκτός συνόρων, αφού χρειάστηκε να φτάσει στα τέλη Σεπτεμβρίου για να γνωρίσει την πρώτη της ήττα στην σεζόν. Σε παιχνίδι που ήλεγχε απόλυτα μέχρι τα μισά της επανάληψης (1-0), δεν μπόρεσε να σφραγίσει τους τρεις βαθμούς και έπεσε θύμα έκπληξης την προηγούμενη αγωνιστική στο τσέχικο πρωτάθλημα. Έμεινε έτσι στο -3 από την συμπολίτισσα Σλάβια Πράγας, από την οποία μάλιστα και φιλοξενείται την ερχόμενη Κυριακή (6/10).

Όσον αφορά την επιστροφή της στο Τσάμπιονς Λιγκ μετά από 19 ολόκληρα χρόνια, η Σπάρτα ήταν εντυπωσιακή απέναντι στην Σάλτσμπουργκ και με μια τρομερή εμφάνιση, επικράτησε με το «καθαρό» 3-0 των Αυστριακών.

«Μέσα στο ποδόσφαιρο υπάρχουν και οι ήττες, έχουμε μπροστά μας δύο πολύ σημαντικά παιχνίδια και δεν θα πρέπει σε καμία περίπτωση να μας πάρει από κάτω. Αντίθετα, καλούμαστε να δείξουμε χαρακτήρα και θεωρώ πως θα βγούμε πιο δυνατοί», το σχόλιο του κόουτς Φρις.

Μακροχρόνια απουσιάζει λόγω τραυματισμού ο μπακ Γκαρσία, που θα χάσει όλη την χρονιά. Στα πιτς και ο αναπληρωματικός στόπερ Κομπό, ενώ αμφίβολος δίνεται ο κεντρικός αμυντικός Ρος.