*Φάση των «32» του Λιγκ Καπ. Σε περίπτωση ισοπαλίας η πρόκριση κρίνεται απευθείας στα πέναλτι.

*Μία φορά έχουν αναμετρηθεί σε επίσημη διοργάνωση στο παρελθόν, με τη Στόουκ να πανηγυρίζει εντός έδρας νίκη με σκορ 2-1.

*Η Στόουκ απομάκρυνε τον Στίβεν Σουμάχερ από τη τεχνική της ηγεσία, με τον Πολ Γκάλαχερ να αναλαμβάνει προς το παρόν χρέη υπηρεσιακού.

ΣΤΟΟΥΚ (ΤΣΑΜΠΙΟΝΣΙΠ)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Όξφορντ με σκορ 1-0, στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το γκολ που χώρισε τις δύο ομάδες σκόραρε ο Ελ Μιζούνι στο 48’.

Δεν έπεισε με την εμφάνισή της και γνώρισε την ήττα. Αν και είχε αρκετές ευκαιρίες, δεν απείλησε καθόλου την αντίπαλη εστία, αποτυγχάνοντας να βρει δίχτυα. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε νωθρά, μένοντας πίσω στο σκορ, ενώ στη συνέχεια δεν μπόρεσε να βρει «απάντηση».

Έχει την ευκαιρία να βγάλει αντίδραση ύστερα από την ήττα στο πρωτάθλημα, καθώς φιλοξενεί ομάδα που αγωνίζεται δύο κατηγορίες χαμηλότερα. Αν και στη διακοπή πήγε με δύο σερί νίκες, φαίνεται να την επηρέασε, επιστρέφοντας με μια μετριότατη εμφάνιση και κυρίως μεγάλη αναποτελεσματικότητα επιθετικά. Αναμένεται να κυριαρχήσει στο ματς σήμερα, επιβάλλοντας το ρυθμό της και ψάχνοντας το γρήγορο γκολ που θα τη φέρει πιο κοντά στην επίτευξη του στόχου της. Με υπηρεσιακό προπονητή σήμερα, τον Πολ Γκάλαχερ, ύστερα από την απομάκρυνση του Στίβεν Σουμάχερ από τη τεχνική της ηγεσία, καθώς τόσο η εικόνα, όσο και τα αποτελέσματα των τελευταίων εβδομάδων δεν ήταν ικανοποιητικά.

Στόουκ Στατιστικά

*Με No Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΦΛΙΤΓΟΥΝΤ (Β’ ΑΓΓΛΙΑΣ)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Καρλάιλ με σκορ 2-3, στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Μέιγιορ στο 10’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Κούγκλαν στο 19’. Το 1-2 πέτυχε ο Γουίκ στο 42’ και το 2-2 ο ίδιος στο 53’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μέιγιορ στο 67’.

Καλή εμφάνιση και νίκη για τη Φλίτγουντ. Καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε στο σκορ, όμως στην επανάληψη μπήκε νωθρά δεχόμενη την ισοφάριση. Παρ’ όλα αυτά λίγα λεπτά μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα σκόραρε ξανά, με το γκολ αυτό να είναι και το καθοριστικό.

Ένα πολύ δύσκολο «τεστ» για κείνη το σημερινό παιχνίδι, καθώς αντιμετωπίζει ομάδα από τη Τσάμπιονσιπ και θέλει να δείξει τα «δόντια» της, αφήνοντάς την εκτός συνέχειας. Αν και έχει πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της, είναι από τις ομάδες που σκοράρουν συχνά, ενώ προέρχεται από σημαντική εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα, κάτι που της έχει ανεβάσει την ψυχολογία.