*16η αγωνιστική

*Στον Α’ γύρο: Σταρτ – Σογκντάλ 2-1

*6/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*6/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με 2-3 γκολ

*Μόλις μία νίκη έχει η Σογκντάλ στα έντεκα τελευταία παιχνίδια της απέναντι στην Σταρτ (1-4-6).

ΣΟΓΚΝΤΑΛ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε πολύ εύκολα από την Ρανχάιμ με 3-0 εκτός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική. Δέχτηκε το πρώτο γκολ στο φινάλε του πρώτου μέρους (45′), το δεύτερο στις αρχές της επανάληψης (53′), ενώ όλα τελείωσαν με το τρίτο τέρμα της γηπεδούχου στο 65′.

Είχε καταφέρει να πάει στην διακοπή έχοντας καλή ψυχολογία, παρόλα αυτά η εικόνα της στο εκτός με την Ρανχάιμ ήταν τέτοια που άφησε να εννοηθεί πως μάλλον κακό της έκανε η μεγάλη αγωνιστική απραξία. Τραγική εμφάνιση, δεν έπιασε σε καμία περίπτωση τα στάνταρ της και δέχτηκε τρία γκολ μέσα σε είκοσι αγωνιστικά λεπτά. Έτσι, έπεσε από τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφ και αναμένεται άμεση αντίδραση, το ματς κόντρα στην Σταρτ προσφέρεται για αυτό. Πλήρης σε ακόμη ένα ματς.

Σογκντάλ Στατιστικά

*5/7 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με 2-3 γκολ

ΣΤΑΡΤ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε οριακά από την Βαλερένγκα με 1-2 εντός έδρας, την περασμένη αγωνιστική. Μολονότι πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 63′, δέχτηκε την ισοφάριση στο 77′ και υπέστη ολική ανατροπή με γκολ στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού (90+6′).

Είχε διάθεση να δημιουργήσει προβλήματα στην Βαλερένγκα και τα κατάφερε παρότι είχε την τύχη με το μέρος της μέχρι την στιγμή που σκόραρε. Από εκεί και έπειτα, δέχτηκε μεγάλη πίεση και η αντίπαλος κατόρθωσε να βρει την ανατροπή με γκολ στα χασομέρια. Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ανατροπή που υπέστη, καθώς είχε προηγηθεί εκείνη από την Ραούφος στο τελευταίο ματς πριν την διακοπή. Σαν να μην έφτανε η κάκιστη βαθμολογική της συγκομιδή, είδε τον φορ Σανιάγκ να αποχωρεί για άλλες πολιτείες, το κενό του οποίου μοιάζει δύσκολο να καλυφθεί στην παρούσα φάση. Αμφίβολος ο αμυντικός Χάνσεν, που έλειψε στο προηγούμενο.