*2η αγωνιστική του group stage.

*Πρώτη αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο ομάδες.

*Η Σλόβαν έχει μόλις δύο νίκες σε 12 ματς κόντρα σε ομάδες της Αγγλίας (2-2-8), έρχεται από πέντε διαδοχικές ήττες.

*Πρώτη αναμέτρηση της Μάντσεστερ Σίτι με ομάδα απ’ τη Σλοβακία.

*Αήττητη η Μάντσεστερ Σίτι στα τελευταία 11 εκτός έδρας ματς για το Τσάμπιονς Λιγκ (5-6-0).

*Η Μάντσεστερ Σίτι είναι αήττητη στα 21 ματς για το Τσάμπιονς Λιγκ, που συμμετείχε ο Έρλινγκ Χάαλαντ (14-7-0).

Δείτε τα Προγνωστικά Τσάμπιονς Λιγκ σήμερα 01/10!

ΣΛΟΒΑΝ ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 4-2 επί της Ζέμπλιν Μιχάλοβτσε. Το 1-0 ο Αρέβαλο στο 20’, ισοφάρισε για τη Σλόβαν ο Μπαρσεγκιάν στο 45’. Το 1-2 ο Στρέλετς στο 64’, ο ίδιος παίκτης το 1-3 στο 78’. Το 1-4 έκανε ο Ζούμπερου στο 89’, το τελικό 2-4 διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις απ’ τον Πατσίντα. Με δέκα παίκτες απ’ το 71’ η Ζέμπλιν.

Θέλει να παρουσιαστεί όσο το δυνατόν πιο ανταγωνιστική γίνεται απόψε η Σλόβαν, σίγουρα πιο δυναμική συγκριτικά με την πρεμιέρα του group stage, που διασύρθηκε εκτός έδρας απ’ τη Σέλτικ (5-1). Έρχεται από ακόμη μια νίκη για το πρωτάθλημα το Σάββατο, πέρασε με 4-2 απ’ την έδρα της Ζέμπλιν Μιχάλοβτσε, σε ματς που αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα και το σκορ δε λέει όλη την αλήθεια. Έμεινε πίσω στο σκορ, ισοφάρισε λίγο πριν το ημίχρονο, στο δεύτερο 45λεπτο είδε τον αντίπαλο να έχει καθαρές ευκαιρίες, όπως και δοκάρι, το 1-2 ήρθε κόντρα στη ροή του αγώνα. Στο 71’ πήρε αριθμητικό πλεονέκτημα και από εκεί και έπειτα κυριάρχησε, σκόραρε άλλες δύο φορές και επικράτησε δίκαια.

Τρίτη διαδοχική νίκη για τη Σλόβαν μετά το εκτός έδρας 6-1 επί της Μπελούσα για το Κύπελλο και το εντός έδρας 2-1 επί της Ρουζομπέροκ, μετρά εφτά νίκες σε οκτώ αγωνιστικές στο πρωτάθλημα Σλοβακίας, με 21 πόντους καταλαμβάνει την κορυφή της βαθμολογίας, στο +1 απ’ τη δεύτερη Ζίλινα. Είναι προφανές ότι και μόνο η παρουσία στο group stage του Τσάμπιονς Λιγκ αποτελεί τεράστια επιτυχία, ανεβάζει επίπεδο το κλαμπ, ωστόσο η πρεμιέρα εξελίχθηκε σε… εφιάλτη. Δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό της Σέλτικ, έκανε λάθη και διασύρθηκε 5-1.

«Υποδεχόμαστε την καλύτερη ομάδα του κόσμου. Είναι φαβορί για την κατάκτηση του Τσάμπιονς Λιγκ. Πρέπει να το διασκεδάσουμε, πιστεύω ότι οι οπαδοί μας θα βοηθήσουν για να φτάσουμε στο μάξιμουμ της απόδοσης μας. Ο Γουαρδιόλα μπορεί να συγκριθεί με τον Άντονι Γκαουντί. Οι εμπνεύσεις του γίνονται δύσκολα αντιληπτές, είναι μια ιδιοφυΐα. Άλλαξε το ποδόσφαιρο», είπε ο κόουτς Βάις. Αμφίβολος ο μέσος Μπάιριτς, σταθερά εκτός ο Πάουστσεκ.

ΣΛΟΒΑΝ ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Μετρά 12/19 G/G ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Έρχεται από 8/10 Over 2.5 ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης, τα έξι ήταν Over 3.5!

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 κόντρα στη Νιουκάστλ. Το 0-1 ο Γκβάρντιολ στο 35’, το 1-1 ήρθε απ’ τον Γκόρντον με πέναλτι στο 58’. Καλύτερη η Νιουκάστλ μετά την ισοφάριση, η Σίτι απείλησε μόνο μετά το 75’, αλλά η γενικότερη εικόνα της δεν ήταν καλή.

Δεν πατάει καλά το τελευταίο χρονικό διάστημα, το Σάββατο παρατάχθηκε για πρώτη φορά χωρίς τον Ρόδρι, που όλοι γνωρίζουμε πόσο κομβικός παίκτης είναι. Είχε αρκετά προβλήματα στο δημιουργικό κομμάτι, δεν έβγαζε ασφάλεια, προηγήθηκε με ωραίο γκολ του Γκβάρντιολ, αλλά ισοφαρίστηκε στο δεύτερο μέρος με πέναλτι. Για 20 λεπτά έχασε την ισορροπία της, κινδύνευσε με δεύτερο γκολ, απείλησε στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, αλλά κυρίως χάρη στην ποιότητα των παικτών και όχι χάρη στην ομαδική δουλειά.

Ακόμη μια μπερδεμένη εμφάνιση απ’ τη Σίτι, που νωρίτερα είχε το εντός έδρας 2-2 με την Άρσεναλ, σε ματς που ισοφάρισε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, όπως και το 0-0 με την Ίντερ για την πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ. Κόντρα στους Ιταλούς έδειξε μπλοκαρισμένη, δεν κατάφερε να βρει τις λύσεις στο δημιουργικό κομμάτι, κινδύνευσε σε αρκετές περιπτώσεις, καθώς ήταν ευάλωτη. Μοναδική νίκη στα τελευταία τέσσερα ματς, το εντός έδρας 2-1 επί της αδύναμης Γουότφορντ για το Λιγκ Καπ.

Έμεινε στους 14 πόντους και πλέον είναι στο -1 απ’ την πρωτοπόρο Λίβερπουλ. «Η Σλόβαν παίζει με θάρρος. Την είδα κόντρα στη Σέλτικ και δε φοβήθηκε να παίξει. Θα ψάξουν πολύ τον επιθετικό τους, είμαστε στο Τσάμπιονς Λιγκ, όλες οι ομάδες είναι καλές, ειδικά στην έδρα τους. Εμείς πρέπει να είμαστε σοβαροί», είπε ο Γουαρδιόλα, που χθες προστάτευσε τον Φόντεν, ο οποίος δέχεται κριτική, αφού φέτος δε βοηθά στο κομμάτι των γκολ και των ασίστ. Σταθερά εκτός οι Άκε, Ντε Μπρόινε και Μπομπ, χάνει το υπόλοιπο της χρονιάς ο Ρόδρι.