* 22η αγωνιστική

* Στον 1ο γύρο (30/03): Σιαουλιάι – Τρανσινβέστ 0-1

* Στο 2ο γύρο (18/05): Τρανσινβέστ – Σιαουλιάι 1-3

ΣΙΑΟΥΛΙΑΪ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Κάουνο Ζαλγκίρις. Ο Ρομανόφσκι πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 64ο λεπτό.

Επιστροφή στις πρωταθληματικές νίκες μετά από ενάμιση μήνα και 6 αποτυχημένες απόπειρες (0-4-2) για την Σιαουλιάι, εξέπληξε θετικά στο ματς της Δευτέρας για να να σκαρφαλώσει στην 6η θέση της λίγκας.

Ζωηρή από νωρίς στο ματς η Σιαουλιάι, γλίτωσε στην πρώτη (διπλή) μεγάλη ευκαιρία (δοκάρι) των φιλοξενούμενων και απείλησε αρκετά πριν την ανάπαυλα. Και σε στατικά και σε μεταβάσεις.

Το repress της απέδωσε καρπούς στο δεύτερο μέρος, από κλέψιμο ψηλά στο γήπεδο προέκυψε το καθοριστικό της γκολ. Αρμοστή η διαχείριση του προβαδίσματος, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα με ισοφάριση.

Την Πέμπτη υποδέχεται την Λεβάντια Ταλίν για τα προκριματικά του Conference League.

ΣΙΑΟΥΛΙΑΪ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 7/9 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΤΡΑΝΣΙΝΒΕΣΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Νταϊνάβα. Ο Σορόκιν (7’) άνοιξε το σκορ για την Νταϊνάβα, αλλά ο Ντέβενς γύρισε το ματς σκοράροντας στο 42’ και το 84’.

Στα καλύτερά της το τελευταίο 20ημερο η περσινή Κυπελλούχος, την Κυριακή πέτυχε 3η νίκη στα 4 τελευταία παιχνίδια για να ξεκολλήσει από τον πάτο της βαθμολογίας και να βάλει δύο ομάδες από κάτω της.

Καταπληκτικό το σουτ 20 μέτρων από τους φιλοξενούμενους για το γρήγορο 0-1, η Τρανσινβέστ όμως είχε σωστή αντίδραση. Πήρε τα ηνία του ματς, απείλησε σε τρεις περιπτώσεις πριν ισοφαρίσει σε φάση διαρκείας.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ξόδεψε μεγάλη ευκαιρία για την ανατροπή, απέτυχε να εκμεταλλευτεί και αντίπαλη γκάφα κυκλοφορίας λίγο αργότερα για να φέρει τελικά τούμπα το ματς με ωραίο τελείωμα μίας επαφής από τον αρχισκόρερ της.

Πιέστηκε στις καθυστερήσεις από τους φιλοξενούμενους, αλλά ουσιαστική απειλή δεν ένιωσε.