25η αγωνιστική

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Στον πρώτο γύρο: Μασίντα Ζέλβια – Τσερέζο Οσάκα 2-1

*Στο Λιγκ Καπ: Τσερέζο Οσάκα – Μασίντα Ζέλβια 1-3, Μασίντα Ζέλβια – Τσερέζο Οσάκα 2-2

ΤΣΕΡΕΖΟ ΟΣΑΚΑ

Προηγούμενο ματς: Ήττα 2-3 από τη Ντόρτμουντ, σε φιλικό προετοιμασίας. Βρέθηκε πίσω με 0-3 στο ημίχρονο (26′, 29′, 30′), για να μειώσει δις με τους Σιμπαγιάμα (66′) και Σακάτα (73′).

Τέλος έλαβε το αήττητο σερί των εννέα αγώνων πρωταθλήματος για την Τσερέζο Οσάκα, στο οποίο και είχε τέσσερις νίκες και πέντε ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Άκιο Κογκίκου υποδέχθηκε τη Νιγκάτα, κόντρα στην οποία γνώρισε την ήττα με 1-2. Προβλημάτισε αρκετά με την εμφάνιση της και αφού βρέθηκε πίσω με 0-2, προσπάθησε να αντιδράσει, μειώνοντας απλά στις καθυστερήσεις.

Τρίτο σερί ματς που δεν κερδίζει, μετά τις δυο ισοπαλίες με Τόκιο Βέρντι (1-1 εκτός) και Καβασάκι (1-1 εκτός), οπότε και είναι μόνη έκτη, στο -7 από την πρώτη τριάδα. Ηττήθηκε δυο φορές στα δώδεκα φετινά εντός της (6-4-2). Μέσα στη διακοπή, ηττήθηκε με 2-3 από τη Ντόρτμουντ, σε φιλικό προετοιμασίας.

Τσερέζο Οσάκα Στατιστικά

*Goal/Goal τα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΑΣΙΝΤΑ ΖΕΛΒΙΑ

Προηγούμενο ματς: Ήττα 0-2 από τη Ρεμς, σε φιλικό προετοιμασίας. Βρέθηκε πίσω στο 29ο λεπτό, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα στο 77′.

Όπως η σημερινή της αντίπαλος, έτσι και η Μασίντα Ζέλβια είδε το αήττητο των έξι αγώνων στο πρωτάθλημα (4-2-0) να παίρνει τέλος. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γκο Κουρόντα υποδέχθηκε τη Γιοκοχάμα Μαρίνος, από την οποία και ηττήθηκε με 1-2. Βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο σε ένα κακό για την ίδια πρώτο ημίχρονο. Πήρε μέτρα μετά την ανάπαυλα, δημιούργησε φάσεις και προς το φινάλε μείωσε απλά για το τελικό αποτέλεσμα.

Παρά την απώλεια αυτή, διατηρείται μόνη πρώτη στην κατάταξη και στο +5 από τις Γκάμπα Οσάκα και Κασίμα, που ακολουθούν. Πήρε αποτέλεσμα στις επτά τελευταίες εξόδους της, στις 5/7 πανηγύρισε το διπλό. Μέσα στη διακοπή, ηττήθηκε με 0-2 από τη Ρεμς, σε φιλικό προετοιμασίας.