*5η και τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Λιγκ Καπ

*Κάθε όμιλος αποτελείται από πέντε ομάδες. Προκρίνεται στην επόμενη φάση η πρώτη κάθε ομίλου, όπως και οι τρεις καλύτερες δεύτερες. Η νίκη δίνει τρεις βαθμούς, η ισοπαλία από έναν, η ήττα κανέναν. Σε περίπτωση ισοπαλίας, οι δύο ομάδες μπαίνουν απευθείας σε διαδικασία εκτέλεσης πέναλτι, με τη νικήτρια να παίρνει ένα βαθμό ακόμη.

*Η Σεντ Τζόνστον δεν έχει χάσει ποτέ από την Ιστ Φάιφ, με τέσσερις νίκες και δύο ισοπαλίες.

ΣΕΝΤ ΤΖΟΝΣΤΟΝ (Πρέμιερ Λιγκ)

Προηγούμενο ματς: Η Σεντ Τζόνστον έχασε 3-2 εκτός έδρας από την Αλόα. Βρέθηκε πίσω στο σκορ από τέρμα του Νιλ στο 53’, πριν ισοφαρίσει δύο λεπτά αργότερα με τον Κιμπιόκα. Αλλά δέχθηκε δύο γκολ ακόμη από τον Ράνκιν (83’, 88’), καταφέρνοντας απλά να μειώσει με τον Σάντερς στις καθυστερήσεις.

Η Σεντ Τζόνστον έχασε με 3-2 εκτός έδρας από την Αλόα, μία απρόσμενη ήττα, δεδομένου πώς παίζει και δύο κατηγορίες υψηλότερα από την αντίπαλο της. Μάλιστα η εμφάνιση δεν ήταν καλή, κάτι που απογοήτευσε τους πάντες στην ομάδα.

Πλέον κινδυνεύει να αποκλειστεί και από τη συνέχεια του θεσμού, αφού μόνο αν κερδίσει απόψε θα έχει ελπίδες πρόκρισης, αλλά και πάλι, πολύ πιθανόν, να μην τα καταφέρει, ίσως και με νίκη!

Σεντ Τζόνστον Στατιστικά

*2/3 over 2,5 στο Λιγκ Καπ

*2/3 αγώνες με 2-3 γκολ στο Λιγκ Καπ

*2/3 G/G στο Λιγκ Καπ

ΙΣΤ ΦΑΪΦ (Λιγκ 2)

Προηγούμενο ματς: Η Ιστ Φάιφ έφερε 0-0 απέναντι στην Αλόα εκτός έδρας.

Η Ιστ Φάιφ κέρδισε με το εντυπωσιακό 4-0 εντός έδρας την Μπρέχιν, με αποτέλεσμα να παραμένει αήττητη στο Λιγκ Καπ και μάλιστα δεν έχει δεχθεί καν γκολ!

Αλλά σήμερα η άμυνα της καλείται να τα βγάλει πέρα απέναντι στο πιο δύσκολο τεστ αυτής της διαδικασίας, καθώς αντιμετωπίζουν την πιο δυνατή, τουλάχιστον στα χαρτιά, ομάδα του ομίλου.

Πάντως κρατάει την τύχη στα χέρια της, αφού αν κερδίσει, εξασφαλίζει την πρόκριση στην επόμενη φάση, ανεξαρτήτως του τι θα γίνει στα άλλα παιχνίδια!