4η αγωνιστική

*Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκαν και τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-0 από τη Μπρεστ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 2-0 μέχρι την ανάπαυλα (10′, πεν. 32′), για να δεχθεί ισάριθμα τέρματα στα τελευταία λεπτά (77′, πεν. 84′).

Στην αναζήτηση των πρώτων της βαθμών εξακολουθεί να βρίσκεται η Σεντ Ετιέν, μετά και τις τρεις πρώτες στροφές. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ολιβιέ Νταλ’Ολιό δοκιμάστηκε στην έδρα της Μπρεστ, όπου και γνώρισε τη συντριβή με 4-0.

Πλήρως απογοητευτική η παρουσία που είχε στον αγωνιστικό χώρο, είχε περισσότερο το ρόλο του θεατή και δεν κατάφερε να δείξει κάτι θετικό σε όλη τη διάρκεια. Αντιθέτως, αμυντικά τα έκανε μαντάρα και αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα, για να βρεθεί πίσω με 2-0 στο ημίχρονο και να δεχθεί ακόμη τόσα με την επιστροφή από τα αποδυτήρια. Το σκορ βέβαια μπορούσε να είναι ακόμη μεγαλύτερο.

Τρίτη ήττα στα ισάριθμα πρώτα παιχνίδια, έχοντας προηγηθεί εκείνες κόντρα σε Μονακό (1-0 εκτός) και Χάβρη (0-2 εντός). “Πονάει” ακόμη περισσότερο από το γεγονός ότι δεν έχει καταφέρει ακόμη να σκοράρει.

“Πρέπει να πιστέψουμε στους εαυτούς μας, σε μια ομάδα που υπάρχει πολύ καλή χημεία ανάμεσα στους παίκτες. Υπάρχει ένα κλίμα εκδίκησης σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι μας. Εάν θέλουμε να κερδίζουμε παιχνίδια, θα πρέπει να βάλουμε δύσκολα σε κάθε αντίπαλο”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο μπακ Κορνού.

Αρκετά τα αγωνιστικά προβλήματα που έχει να αντιμετωπίσει ο κόουτς Νταλ’Ολιό για την αποψινή πολύ δύσκολη αναμέτρηση με τη Λιλ.

Σεντ Ετιέν Στατιστικά

*No Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΛΙΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-3 από την Παρί Σεν Ζερμέν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 0-2 (πεν. 33′, 36′) και παρότι μείωσε προσωρινά με τον Ζέγκροβα στο 78′, εν τέλει δέχθηκε και τρίτο τέρμα στις καθυστερήσεις.

Δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες η Λιλ, η οποία έρχεται από την πρώτη φετινή της ήττα στο πρωτάθλημα. Πιο συγκεκριμένα, την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μπρούνο Ζενεσιό υποδέχθηκε την Παρί Σεν Ζερμέν, από την οποία και ηττήθηκε με 1-3.

Ισορροπημένο και χωρίς πολλές φάσεις για αρκετή ώρα το ματς, με την ίδια να έχει την καλύτερη στιγμή, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι σε προσπάθεια του Ντιακιτέ. Λίγο μετά το μισάωρο έκανε πέναλτι και βρέθηκε πίσω στο σκορ, ενώ πριν προλάβει να συνέλθει δέχθηκε και δεύτερο τέρμα. Ρίσκαρε μετά την ανάπαυλα και δημιούργησε φάσεις, για να μειώσει προς το φινάλε του ματς. Μάλιστα κατάφερε να ισοφαρίσει κιόλας, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε για οφσάιντ, για να δεχθεί και τρίτο τέρμα στις καθυστερήσεις.

Αυτή ήταν και η πρώτη φετινή της απώλεια, μετά και τις δυο νίκες που είχαν προηγηθεί στο ξεκίνημα κόντρα σε Ρεμς (0-2 εκτός) και Ανζέ (2-0 εντός). Θα προσπαθήσει τώρα να φτιάξει ψυχολογία, καθώς ακολουθεί το εκτός με τη Σπόρτινγκ (17/09), στην πρεμιέρα της league phase του φετινού Τσάμπιονς Λιγκ.

Την περασμένη Παρασκευή, ανακοίνωσε την απόκτηση του Πορτογάλου μέσου Αντρέ Γκόμες, ο οποίος είχε μείνει ελεύθερος από την Έβερτον. Ο 31χρονος είχε αγωνιστεί στη Λιλ τη σεζόν 2022-23, ως δανεικός από τα “ζαχαρωτά”.

Είναι πάντως στη διάθεση του προπονητή του για το αποψινό παιχνίδι. Χτύπησε στο παιχνίδι με την Παρί Σεν Ζερμέν ο Μουκάου και θα μείνει εκτός για περίπου 1,5 μήνα. Υπολογίζονται οι Μπάκερ, Ράφαελ Φερνάντες και Ζεντάντκα.