* Στον 1ο γύρο (16/02): Γουότερφορντ – Σέλμπουρν 1-1

* Στον 2ο γύρο (17/05): Σέλμπουρν – Γουότερφορντ 1-0

* Στον 3ο γύρο (13/06): Γουότερφορντ – Σέλμπουρν 0-1

ΣΕΛΜΠΟΥΡΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-0) από την Σάμροκ Ρόβερς. Ο Μπιρν (18’) άνοιξε το σκορ για τους Ρόβερς και ο Φαρούτζια (85’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ανεπαρκείς σε ένα ακόμη ντέρμπι οι “σελς”, στις 6 του Οκτώβρη απέτυχαν στο Ταλάγκτ για να συμπληρώσουν 6 ματς δίχως νίκη (0-2-4), αλλά παρότι από το ξεκίνημα του Ιουλίου έχουν κερδίσει μόνο τη μελλοθάνατη Νταντάλκ στο πρωτάθλημα (1-5-3) παραμένουν σταθερά στην κορυφή από το Μάρτιο!

Ασύνδετη ξανά η ομάδα του Νταφ στην έδρα των περσινών πρωταθλητών, ακίνδυνη στο πρώτο ημίχρονο, με εξαίρεση ένα μακρινό σουτ (29’). Η φούρια των Ρόβερς στο πρώτο 20λεπτο της δημιούργησε προβλήματα και από πλαγιοκόπηση έγινε το 1-0.

Αντέδρασε στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, όταν κατέγραψε την καλύτερη ευκαιρία της, είχε μία ακόμη δύσκολη απειλητική εκτέλεση στο φινάλε, πριν οι Ρόβερς αιφνιδιάσουν για το 2-0.

“Είχαμε δύο σπουδαίες εβδομάδες. Συνήθως δεν μου αρέσουν οι διακοπές των εθνικών ομάδων, αλλά αυτή ήρθε σε καλό timing για εμάς. Δουλέψαμε σκληρά.” δήλωσε ο κόουτς Νταφ.

Στα αγωνιστικά νέα, επιστρέφει από τιμωρία ο βασικός Μπάρετ (στόπερ), αλλά ο Σμιθ (φορ/εξτρέμ) εκτίει 2η αγωνιστική τιμωρίας και οι Μπόουν (στόπερ), Γκρίφιν (αρ. μπακ) είναι τραυματίες.

Στατιστικά

* Under 2.5 τα 8/9 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης.

* No Goal ta 4/6 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα.

ΓΟΥΟΤΕΡΦΟΡΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Ντρόχεντα.

Κύκνειο άσμα για τις ευρωπαϊκές φιλοδοξίες των “μπλε” το παιχνίδι της 11ης Οκτωβρίου, καθώς συμπλήρωσαν τρία ματς δίχως νίκη (0-1-2) και μοιάζει ανέφικτο πλέον να προλάβουν την 4η θέση που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο αν η Ντέρι κατακτήσει το Κύπελλο.

Η Γουότερφορντ είχε την επιθετική πρωτοβουλία (66% κατοχή), αλλά στο πρώτο ημίχρονο καθαρή ευκαιρία δεν κατάφερε να δημιουργήσει. Η μοναδική αξιόλογη τελική της Ντρόχεντα ήταν και η πιο απειλητική μέχρι την ανάπαυλα.

Δεν άλλαξε το σκηνικό στο δεύτερο μέρος, η Γουότερφορντ αύξησε την επιθετικότητά της (10 σουτ), αλλά και πάλι δεν είχε καθαρό μυαλό στο τελευταίο τρίτο και η Ντρόχεντα είχε ξανά την στιγμή της για να “κλέψει” το ματς.

Δίχως νέα προβλήματα ταξιδεύει η ομάδα του κόουτς Λονγκ στο Δουβλίνο, μοναδική σταθερή απουσία αυτή του Γουάιτ (μέσος).