*33η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Γκοϊάς – Σαπεκοένσε 1-2

*4/4 G/G & Over 2,5 στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Αήττητη η Γκοϊάς στην έδρα της Σαπεκοένσε, με δύο ισοπαλίες και μία νίκη σε τρεις αγώνες.

ΣΑΠΕΚΟΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Η Σαπεκοένσε κέρδισε 3-2 εντός έδρας την Σάντος, αν και βρέθηκε να χάνει στο 44’ με τέρμα του Γκιγιέρμε. Αλλά καθοριστικό ήταν πώς ισοφάρισε άμεσα, πριν λήξει το ημίχρονο με τον Μάριο Σέρτζιο. Στο δεύτερο ημίχρονο σκόραρε δύο γκολ σε 11 λεπτά, με τους Μαρσελίνιο (68’), Ραφαέλ Καρβαλέρια (79’), κρατώντας το προβάδισμα ως το τέλος, παρόλο που η αντίπαλος της μείωσε με τον Οτέρο στο 86’.

Έχει επανέλθει για τα καλά η Σαπεκοένσε σε ρυθμούς βραζιλιάνικης ομάδας αυτής της κατηγορίας, αφού μετά από δύο σερί ήττες μακριά από την έδρα της, κέρδισε εντός και μάλιστα μία αρκετά δυνατή αντίπαλο, τη Σάντος, με 3-2.

Αυτή ήταν η πέμπτη της νίκη στους 11 τελευταίους αγώνες, έχοντας μόλις τρεις ήττες σε αυτό το διάστημα.

Αλλά πλέον έχει μετατραπεί και αυτή σε ομάδα έδρας, αήττητη στα έξι τελευταία παιχνίδια στο γήπεδό της, με τέσσερις σερί νίκες έπειτα από δύο ισοπαλίες.

Γι’ αυτό και παραμένει εκτός ζώνης υποβιβασμού, έστω και με “νύχια και δόντια”, στο +2 από αυτήν.

Στατιστικά

*3/5 under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*3/5 N/G στα τελευταία παιχνίδια της

ΓΚΟΪΑΣ

Προηγούμενο ματς: Η Γκοϊάς έφερε 2-2 εκτός έδρας με την Αμέρικα Μινέιρο, αν και προηγήθηκε δύο φορές, με τέρματα του Μπρούνο Χερκουλάνο (12’, 36’), αλλά ισοφαρίστηκε αμφότερες από δύο γκολ του Μπρένερ (34’ πεν., 68’).

Η Γκοϊάς απέφυγε την ήττα σε μία δύσκολη έδρα, αλλά δεν κέρδισε κιόλας, φέρνοντας 2-2 στο γήπεδο της Αμέρικα Μινέιρο, αν και προηγήθηκε δύο φορές.

Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη εκτός έδρας ισοπαλία που φέρνει, τέταρτη στους οκτώ τελευταίους αγώνες μακριά από την έδρα της που δεν έχει πετύχει κάποια νίκη. Ειδικά μακριά από την έδρα της, στα 20 τελευταία παιχνίδια της έχει μόλις δύο νίκες, επί ομάδων που είναι εντός ζώνης υποβιβασμού, με 11 ήττες σε αυτό το διάστημα.

Βέβαια είχε πάρα πολλά παράπονα από την ακύρωση ενός γκολ μέσω του VAR, επειδή η μπάλα βρήκε λίγο το πόδι του διαιτητή και ο ίδιος δεν διέκοψε το παιχνίδι, με τη φάση να καταλήγει σε γκολ!

Παραμένει χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα, στην 12η θέση του και περισσότερο πρέπει να κοιτάζει πλέον πίσω της, αφού είναι στο +7 από την ζώνη του υποβιβασμού, ενώ είναι στο -11 από την πρώτη τετράδα και τις θέσεις ανόδου.