* 13η αγωνιστική

*6/6 αγώνες με 2-3 γκολ στα μεταξύ τους παιχνίδια.

ΣΑΟΥΘΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Σάουθεντ έχασε 1-3 εντός έδρας από την Γκέιτσχεντ, αν και ισοφάρισε με τον Σκοτ – Μόρις στο 32ο λεπτό, το τέρμα που δέχθηκε από τον Μπάτερφιλντ στο 12’, με άλλα δύο τέρματα να τα δέχεται στο δεύτερο ημίχρονο, από πέναλτι του Χάναντ στο 53’ και με γκολ του Ράντκλιφ στο 70’.

Η Σάουθεντ έπειτα από δύο αγώνες που πήρε τέσσερις βαθμούς, έχασε στον πιο κρίσιμο και πιο δύσκολο βέβαια, με 1-3 εντός έδρας από την Γκέιτσχεντ.

Αυτή ήταν η τρίτη της ήττα στα έξι τελευταία παιχνίδια, στα οποία έχει μόλις μία νίκη. Και έχει χάσει, με ίδιο σκορ μάλιστα, 1-3, τους δύο τελευταίους αγώνες στο γήπεδό της.

Έπεσε στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα, στην 16η θέση του, αλλά είναι πιο κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού, στο +4, από την πρώτη επτάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφ ανόδου, από την οποία είναι στο -7.

Σάουθεντ Στατιστικά

*9/12 G/G στα τελευταία παιχνίδια της, πέντε σερί στα πιο πρόσφατα.
*4/5 over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

ΜΕΪΝΤΕΝΧΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Μέιντενχεντ κέρδισε 1-2 εκτός έδρας από την Μπόστον, παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ με τέρμα του Μιλς στο όγδοο λεπτό. Ισοφάρισε με τον ΜακΓκλούσκι στο 19’ και αφού είχε δοκάρι, πήρε τη νίκη με γκολ του Σμιθ στο 70’.

Η Μέιντενχεντ επικράτησε 1-2 εκτός έδρας της Μπόστον, πετυχαίνοντας για πρώτη φορά φέτος δύο συνεχόμενες νίκες,, ενώ ήταν και η πρώτη που παίρνει μακριά από το γήπεδό της.

Αυτοί οι έξι βαθμοί αποτελούν μία πολύ “βαθιά” βαθμολογική ανάσα και ήταν αρκετοί για να την βγάλουν εκτός ζώνης υποβιβασμού, αν και είναι πάντα σε απόσταση βολής, στο -2 συγκεκριμένα, από αυτήν.

Και μειώνεται λίγο και η πίεση προς το τεχνικό τιμ της ομάδας.