* 6η αγωνιστική

* Πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση.

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας σήμερα 21/09!

ΣΑΝΤΑ ΚΛΑΡΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (4-1) από την Μπενφίκα. Ο Λόπες (1’) άνοιξε το σκορ για την Σάντα Κλάρα, αλλά οι Ακτούρκογλου (27’), Λουίς (34’), Σίλβα (47’) και Ντι Μαρία (58’) γύρισαν το ματς για την Μπενφίκα.

Εκ προοιμίου πολύ δύσκολη η σαββατιάτικη αποστολή στη Λισαβόνα, ειδικά με την Μπενφίκα να έχει ντεμπούτο νέου προπονητή, αναμενόμενα επέστρεψε στις Αζόρες με άδεια χέρια, αλλά η εκκίνησή της συνολικά είναι ιδιαιτέρως ενθαρρυντική.

Σόκαρε το “Ντα Λουζ” με βαθιά μπαλιά στην πλάτη της γηπεδούχου άμυνας για το 0-1 πριν συμπληρωθεί ένα λεπτό, αλλά εν συνεχεία μίλησε η ποιότητα της Μπενφίκα και ειδικότερα η ισχύς της στις στατικές φάσεις. Γρήγορα ολοκληρώθηκε η ανατροπή, δεν κατάφερε να αμυνθεί αποτελεσματικά σε χαμηλά μέτρα η Σάντα Κλάρα.

“Πρέπει να αντλήσουμε μαθήματα από αυτό που έγινε, αλλά προφανώς πρέπει να κοιτάξουμε μπροστά και να απαντήσουμε στο επόμενο παιχνίδι. Δεν έχουμε συνηθίσει να χάνουμε.” δήλωσε ο κόουτς Μάτος, ο οποίος υπήρξε βοηθός του σημερινού του αντιπάλου, Μάρτινς, στον πάγκο της Κάζα Πία.

Μοναδική καταγεγραμμένη απουσία ο τραυματίας Πατσέκο (στόπερ).

ΣΑΝΤΑ ΚΛΑΡΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 3/5 φετινά παιχνίδια της.

* No Goal τα 6/7 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα.

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΕΣΤΡΕΛΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Μποαβίστα. Με Ονιεμαέτσι (23’) και Βούκοτιτς (45+5’) προηγήθηκε δύο φορές η Μποαβίστα, αλλά η Εστρέλα απάντησε με Νάνι (34’) και Κίκας (68’).

Βελτιωμένη επιθετικά επέστρεψε από τη διακοπή, τριπλασιάζοντας το ενεργητικό της στη φετινή Liga Portugal, σκοράροντας μετά από τρία στείρα παιχνίδια, αλλά παρέμεινε δίχως νίκη (0-2-3) στην προτελευταία θέση.

Αδράνησε η άμυνά της σε μακρινό πλάγιο άουτ για να γίνει το 0-1 της Μποαβίστα, αλλά είχε γρήγορη απάντηση με ποιοιτικό τελείωμα εκτός περιοχής από τον αειθαλή Νάνι. Τεράστια η γκάφα του κίπερ Μπριγίδο σε εύκολο γέμισμα στατικής φάσης, έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και δώρισε το 1-2 στην Μποαβίστα στο κλείσιμο του ημιχρόνου.

Με μεγάλη ευκαιρία της Εστρέλα, σε κάθετη μετάβαση, ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, απάντησε στις ευκαιρίες με το δικό της στράικερ η Μποαβίστα, πριν ο Κίκας εκμεταλλευτεί “τσαφ” της φιλοξενούμενης άμυνας για το 2-2. Ο νεοφερμένος Καμπράλ έχασε την ευκαιρία για ολική ανατροπή και στις καθυστερήσεις η Μποαβίστα άγγιξε το τρίτο προβάδισμα.

Έντονη η γκρίνια από τις κερκίδες στο τελικό σφύριγμα, υπάρχει αμφισβήτηση στον κόουτς Μάρτινς, αλλά στην συνεδρίαση του συμβουλίου μέσα στην εβδομάδα αποφασίστηκε να στηριχθεί.

Με στόχο να σπάσει το αρνητικό εκτός έδρας σερί (0-8-7) ταξίδεψε η αποστολή για τις Αζόρες, δίχως τους τραυματίες Φερό (στόπερ), Λόπες (στόπερ), Κελιάνο (μέσος).