*4η αγωνιστική

*Under 2,5 στα τρία τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Η Ζανκτ Πάουλι πανηγύρισε τη νίκη με το ίδιο σκορ (1-0) στα τρία τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΖΑΝΚΤ ΠΑΟΥΛΙ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (3-1) από την Άουγκσμπουργκ. Οι Βολφ (47′) και Τιτζ (66′) έκαναν το 2-0, προτού μειώσουν οι φιλοξενούμενοι με Μπουκάλφα (74′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Καμπανταγί στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Εφιαλτικό το ξεκίνημα της Ζανκτ Πάουλι στην επιστροφή στα μεγάλα σαλόνια του γερμανικού ποδοσφαίρου. Μετά τις ήττες από Χάιντενχαϊμ (2-0 εντός) και Ουνιόν Βερολίνου (1-0 εκτός) ήρθε αυτή στην έδρα της Άουγκσμπουργκ. Παρουσιάστηκε κατώτερη των προσδοκιών, δέχτηκε ισχυρότατη πίεση και πολλές ευκαιρίες στα καρέ της.

Κατάφερε να μειώσει με Μπουκάλφα στο 74′ και έντεκα λεπτά αργότερα άγγιξε την ισοφάριση, με τον Σάαντ να αναγκάζει σε σπουδαία απόκρουση τον Λάμπροβιτς. Οι “πειρατές” ξεκίνησαν με τρεις ήττες την 9η παρουσία τους στην Μπουντεσλίγκα, μπροστά τους έχουν άλλη μία δύσκολη αποστολή με αντίπαλο τη Λειψία.

Αξίζει να σημειώσουμε πως πανηγύρισαν τη νίκη στις τρεις τελευταίες μεταξύ τους αναμετρήσεις, όλες στο πλαίσιο της 2. Μπουντεσλίγκα. “Μπορούμε να παίξουμε με περισσότερη ένταση, γνωρίζουμε ότι η Λειψία αποτελεί μία γρήγορη ομάδα και είμαι αισιόδοξος πως μπορούμε να την σταματήσουμε”, είπε ο προπονητής Μπλέσιν.

ΖΑΝΚΤ ΠΑΟΥΛΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Δεν σκόραρε στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2,5 στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΛΕΙΨΙΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (2-1) από την Ατλέτικο Μαδρίτης. Ο Σέσκο άνοιξε το σκορ μόλις στο 4′, απάντησαν οι γηπεδούχοι με Γκριεζμάν (28′) και Χιμένες (90′).

Ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησε στην έδρα της Ατλέτικο Μαδρίτης, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τη Λειψία. Δέχτηκε ισχυρότατη πίεση, ισοφαρίστηκε λίγο πριν το ημίωρο κι άγγιξε το 2-1 στο 77′ σε γυριστή κεφαλιά του Πόουλσεν, προτού δει τα δεδομένα να ανατρέπονται με τη συμπλήρωση των 90′.

Ντεμπούτο με το αριστερό στο Τσάμπιονς Λιγκ για τους “κόκκινους ταύρους” που ταξιδεύουν στην έδρα της Ζανκτ Πάουλι, της οποίας επικράτησαν για μία και μοναδική φορά τον Νοέμβριο 2014 (4-1 εντός). Ανεξαρτήτως αντιπάλου παραμένουν αήττητοι σε 14 αγωνιστικές (9-5-0) κι έχουν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν το σχετικό ρεκόρ τους (Ιανουάριος – Μάιος 2019).

Αξίζει να σημειώσουμε πως η Λειψία δεν έχει ηττηθεί ποτέ από νεοφερμένη ομάδα στην Μπουντεσλίγκα, πανηγυρίζοντας 29 νίκες σε 32 σχετικές αναμετρήσεις. “Η Ζανκτ Πάουλι θα τα δώσει όλα για να αποσπάσει τους πρώτους βαθμούς, ωστόσο κι εμείς έχουμε υψηλούς στόχους που θέλουμε να πετύχουμε”, είπε ο προπονητής Ρόζε.