*Δεύτερος προκριματικός γύρος του Τσάμπιονς Λιγκ. Διπλές αναμετρήσεις. Ακολουθεί ρεβάνς στην έδρα της Σπάρτα Πράγας (30/7).

*Η ομάδα που θα προκριθεί θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού Στεάουα – Μακάμπι Τελ Αβίβ, ενώ αυτή που θα αποκλειστεί την ηττημένη του ζευγαριού Τσέλιε – Σλόβαν Μπρατισλάβας.

➡️ Τα Προγνωστικά Champions League σήμερα

ΣΑΜΡΟΚ ΡΟΒΕΡΣ (Ιρλανδία)

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (1-0) από την Μποέμιανς. Το μοναδικό γκολ πέτυχε με πέναλτι ο Ρούνεϊ στο 67′.

Έχοντας ως απόλυτο πρωταγωνιστή τον Κένι που πέτυχε δύο γκολ, η Σάμροκ Ρόβερς πέταξε στο καναβάτσο τη Βίκινγκουρ επικρατώντας με 2-1 μπροστά στο κοινό της πανηγυρίζοντας, παράλληλα, την πρόκριση στον 2ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν σε πέναλτι στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων, να θυμίσουμε πως η πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση στην Ισλανδία είχε ολοκληρωθεί ισόπαλη χωρίς γκολ. Αξίζει να σημειώσουμε πως η Σάμροκ Ρόβερς προκρίθηκε μόλις μία φορά στο παρελθόν στον 3ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, το 2011 όταν τέθηκε νοκ άουτ με συνολικό σκορ 3-0 από την Κοπεγχάγη.

Πριν από τέσσερις μέρες τέθηκε νοκ άουτ από τον 2ο γύρο του FA Cup επιστρέφοντας με άδεια χέρια από την Μποέμιανς (1-0). Στο πρωτάθλημα που βρίσκεται σε εξέλιξη έχει συγκεντρώσει 34 βαθμούς μετά από 23 αναμετρήσεις, απολογισμός που την κατατάσσει στην 4η θέση και στο -13 από την πρωτοπόρο Σέλμπουρν.

ΣΑΜΡΟΚ ΡΟΒΕΡΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2,5 στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*NG στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΣΠΑΡΤΑ ΠΡΑΓΑΣ (Τσεχία)

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (2-1) της Παρντούμπιτσε. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με Καλαμπίτσα στο 25′, τα δεδομένα ανέτρεψαν οι Ρίνες (45+4′) και Ολατούντζι (59′).

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου, η Σπάρτα Πράγας ανέβασε ρυθμούς και επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί που έφερε απέναντι στην Παρντούμπιτσε ξεκινώντας με το δεξί το φετινό πρωτάθλημα.

Είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης στο δεύτερο ημίχρονο, δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο αυτού και θα μπορούσε να σκοράρει και τρίτη φορά προς το τέλος. Δίνει το παρών για 2η σερί σεζόν στο Τσάμπιονς Λιγκ, την προηγούμενη τέθηκε νοκ αόυτ από τα πλέι οφ προτού φτάσει μέχρι τους “16” του Γιουρόπα Λιγκ.

Θα πρέπει να γυρίσουμε 19 χρόνια πίσω για να βρούμε την τελευταία φορά που συμμετείχε στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Ευρώπης. Την τεχνική ηγεσία της Σπάρτα Πράγας ανέλαβε το καλοκαίρι ο Λαρς Φρίις που ξεκίνησε με το δεξί, πήρε σκυτάλη από τον Μπράιαν Πρίσκε που αποτέλεσε παρελθόν μετά από δύο χρόνια.

Δαπάνησε κάτι παραπάνω από 6 εκ. ευρώ για την απόκτηση τεσσάρων ποδοσφαιριστών, μεταξύ των οποίων οι Μπιρμάντσεβιτς (ΕΠ, Τουλούζε) και Κρασνίκι (ΕΠ, Ραπίντ). Παρελθόν αποτέλεσε ο Κρέιτσι (ΑΜ) που μετακόμισε στην Τζιρόνα έναντι 8 εκ. ευρώ.