*Δεύτερο ματς για τα πλέι-οφ του Γιουρόπα Λιγκ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας, ακολουθεί παράταση κι αν χρειαστεί πέναλτι.

*Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ το 2011. Ο ΠΑΟΚ πήρε δύο νίκες με 2-1 εντός έδρας και 3-1 εκτός έδρας.

*Μόλις μια ήττα για τον ΠΑΟΚ σε πέντε ματς κόντρα σε ομάδες απ’ την Ιρλανδία (4-0-1). Τα 4/5 ήταν Over 2.5.

*Τα ματς με τον ΠΑΟΚ είναι τα μοναδικά της Σάμροκ Ρόβερς κόντρα σε ομάδες απ’ την Ελλάδα.

*Στο πρώτο ματς: ΠΑΟΚ – Σάμροκ Ρόβερς 4-0.

➡️ Δείτε τα Προγνωστικά Europa League της Πέμπτης (29/08)!

ΣΑΜΡΟΚ ΡΟΒΕΡΣ (ΙΡΛΑΝΔΙΑ)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 κόντρα στην Γκάλγουεϊ Γιουνάιτεντ για το πρωτάθλημα. Το 0-1 ο Χίκι στο 74’, το 1-1 ήρθε για τη Σάμροκ Ρόβερς στο 88’.

Απογοητευτική την περασμένη εβδομάδα στην Τούμπα, έδειξε ότι δεν ανήκει σ’ αυτό το επίπεδο, διασύρθηκε απ’ τον ΠΑΟΚ, θα μπορούσε να έχει χάσει με μεγαλύτερο σκορ. Απειλούνταν απ’ τα πρώτα λεπτά, δεν είχε τρόπο να ακολουθήσει τον ρυθμό του αντιπάλου, είδε τον γκολκίπερ Πολς να κάνει μεγάλες επεμβάσεις, αλλά να μην έχει απάντηση στο αυτογκόλ του Κλίρι λίγο πριν την ανάπαυλα. Όλα κρίθηκαν γρήγορα στο δεύτερο μέρος, στο 47’ ο Τάισον έκανε το 2-0, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Χόνοχαν αποβλήθηκε. Η Σάμροκ κατέρρευσε, δέχτηκε άλλα δύο γκολ, ενώ ο ΠΑΟΚ έχασε και πέναλτι.

Αναμενόμενο το αποτέλεσμα, ήταν δεδομένο ότι θα πιεστεί απ’ τον δικέφαλο και δύσκολα θα βρει τις απαντήσεις. Σε κάθε περίπτωση, η πορεία της θεωρείται επιτυχημένη, καθώς έχει εξασφαλίσει την παρουσία στο League Stage του Κόνφερενς Λιγκ, μόλις για τρίτη φορά στην ιστορία της, έχει μπει σε ομίλους δύο φορές, το 2011 και το 2022. Είναι σε φουλ δράση στο πρωτάθλημα Ιρλανδίας, εκεί έχει παίξει 26 ματς και καταλαμβάνει την 5η θέση με 39 πόντους, είναι στο -10 απ’ την κορυφή, απέμειναν 10 παιχνίδια.

Την Κυριακή έκανε νέα γκέλα για το πρωτάθλημα, έμεινε στο εντός έδρας 1-1 κόντρα στην Γκάλγουεϊ Γιουνάιτεντ, σε ματς που είχε αρκετές φάσεις στο δεύτερο μέρος, το μόνο που κατάφερε ήταν να ισοφαρίσει στο 88’.

ΣΑΜΡΟΚ ΡΟΒΕΡΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από 5/7 G/G ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Έρχεται από 4/7 Over 2.5 ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 2-0 επί του Παναιτωλικού. Το 1-0 ο Σάστρε στο 51’, το 2-0 έκανε ο Τισουντάλι στο 79’. Μέτριος στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ, βελτιώθηκε πολύ στο δεύτερο μέρος.

Πήρε αυτό που ήθελε την περασμένη εβδομάδα κόντρα στη Σάμροκ Ρόβερς, έκανε το πιο αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στο League Stage του Γιουρόπα Λιγκ. Ο δικέφαλος μπορεί να σκόραρε με τυχερό τρόπο στο φινάλε του πρώτου μέρους, αλλά νωρίτερα είχε φτιάξει ήδη αρκετές ευκαιρίες, είχε καλό ρυθμό, δημιουργία και ανέβαζε ταχύτητα όποτε ήθελε. Η Σάμροκ κατέρρευσε στο δεύτερο 45λεπτο, το 2-0 ήρθε γρήγορα, λίγο αργότερα έμεινε με δέκα παίκτες, από εκεί και έπειτα ο ΠΑΟΚ έκανε πάρτι, σκόραρε άλλες δύο φορές και έχασε πέναλτι!

Την Κυριακή συνέχισε με την εντός έδρας νίκη 2-0 επί του Παναιτωλικού για τη Σούπερ Λιγκ. Μέτρια εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, απειλήθηκε σε μια-δυο περιπτώσεις, δεν έβγαλε καλά στοιχεία στο δημιουργικό κομμάτι. Στο δεύτερο μέρος βελτιώθηκε πολύ, είχε συνεργασίες και ποιότητα στις αποφάσεις, σκόραρε στο 51’ με τον Σάστρε, έκανε το 2-0 με τον Τισουντάλι, είχε αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρει περισσότερες φορές.

“Στα τελευταία παιχνίδια δείξαμε μία καλύτερη αγωνιστική συμπεριφορά. Σε σύγκριση με τα προηγούμενα και ειδικά μετά την Μάλμε. Υπήρξαν στιγμές που είχαμε αυτό που θέλαμε. Στο ματς με τον Πανσερραίκό θέλαμε την νίκη και το πετύχαμε. Ύστερα ήρθε η Σάμροκ και μία σημαντική νίκη. Σε αυτό το ματς, παίξαμε διαφορετικά στο δεύτερο ημίχρονο και καταφέραμε να σκοράρουμε. Είναι κάτι πολύ σημαντικό γιατί τα γκολ έδωσαν αυτοπεποίθηση στην ομάδα”, είπε ο κόουτς Λουτσέσκου.

Στην αποστολή για το σημερινό ματς ο Κουλιεράκης, λογικά δε θα αγωνιστεί, από αύριο συνεχίζει στη Βόλφσμπουργκ. Πλέον ο δικέφαλος αναζητά δύο στόπερ, όπως και κεντρικό χαφ. Παραμένει εκτός ο Μπράντον Τόμας.