*9η αγωνιστική

*Στο Κύπελλο Ιταλίας: Σαλερνιτάνα – Σπέτσια 5-4 πεν. (3-3 κ.δ.)

*GG στα 7/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΣΑΛΕΡΝΙΤΑΝΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (1-0) της Παλέρμο. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Τέγιο στο 21′.

Αξιοποίησε μία από τις λιγοστές ευκαιρίες που δημιούργησε αλώνοντας το “Renzo Barbera” πριν τη διακοπή της Σέριε Β. Ο λόγος για τη Σαλερνιτάνα που άντεξε στην πίεση που της άσκησε η Παλέρμο στο δεύτερο ημίχρονο, είχε σε εγρήγορση τον τερματοφύλακα Σέπε και σε εξαιρετική μέρα την αμυντική γραμμή της επιστρέφοντας, παράλληλα, στο δρόμο των επιτυχιών μετά από πέντε αναμετρήσεις (0-2-3).

“Έχουμε μεγάλο κίνητρο, όχι όμως υποχρέωση να ανέβουμε και πάλι στη Σέριε Α”, υπογράμμισε ο προπονητής Μαρτουσιέλο που δεν θα έχει στη διάθεσή του έναν από τους αγαπημένους παίκτες του, τον Αματούτσι, ο οποίος θρηνεί το χαμό της μητέρας του. Διαθέσιμοι και πάλι είναι οι Νταλμόντε, Ματζιόρε και Τόνγκια.

Στατιστικά

*NG στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Κράτησε το μηδέν στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

ΣΠΕΤΣΙΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (1-0) της Ρετζιάνα. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Εσπόσιτο στο 36′.

Την έδρα της εκμεταλλεύτηκε για άλλη μία φορά η Σπέτσια επικρατώντας της Ρετζιάνα πριν τη διακοπή της Σέριε Β, επιστρέφοντας στο δρόμο των επιτυχιών μετά τη “λευκή” ισοπαλία με τη Σασουόλο. Προηγήθηκε σε μία από τις ελάχιστες σοβαρές ευκαιρίες που δημιούργησε και σώθηκε από την ισοφάριση στο δεύτερο ημίχρονο και το 73′, όταν ο Βίντο τράνταξε το δεξί δοκάρι της με διαγώνιο σουτ.

Αήττητοι διατηρούνται από το ξεκίνημα της Σέριε Β οι “μικροί αετοί” (τέσσερις νίκες, τέσσερις ισοπαλίες) που καταλαμβάνουν τη 2η θέση και βρίσκονται στο -3 από την Πίζα. “Μας περιμένει μία καυτή ατμόσφαιρα στην έδρα της Σαλερνιτάνα, κάτι το οποίο πρέπει να μας δώσει δύναμη”, είπε ο προπονητής Ντ’ Άντζελο. Διαθέσιμοι είναι οι Κούντα και Αουρέλιο.