* Η Λιβόρνο γνώρισε την ήττα από το ημίχρονο στα πέντε από τα έξι τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Η Λιβόρνο διατήρησε ανέπαφη την εστία της στα έξι τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο τη Σαλερνιτάνα σε όλες τις διοργανώσεις.

* Σημειώθηκε over 2,5 στο ένα από τα έξι τελευταία παιχνίδια της Σαλερνιτάνα με αντίπαλο τη Λιβόρνο σε όλες τις διοργανώσεις.

ΣΑΛΕΡΝΙΤΑΝΑ

Τη μάχη της για αποφυγή του υποβιβασμού στη χαμηλότερη κατηγορία ποδοσφαίρου της χώρας συνεχίζει να δίνει η Σαλερνιτάνα, η οποία παραμένει μακριά από τα αρνητικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα εδώ και τέσσερις αγωνιστικές. Σε αυτές πανηγύρισε τη νίκη κόντρα στη Λατίνα (3-2 εντός έδρας), ενώ μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Νοβάρα (1-1 εκτός έδρας), Προ Βερτσέλι (1-1 εκτός έδρας) και Βιτσέντζα (0-0 εντός έδρας). Μόλις μία φορά κατάφερε να πάρει τη νίκη το συγκρότημα του Μενιτσίνι στις επτά τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για την ίδια διοργάνωση. Στις υπόλοιπες σημείωσε τέσσερις ισοπαλίες και δύο ήττες. Στις πέντε σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ μόλις στη μία σημειώθηκε no-goal. Στα θετικά για τον προπονητή της Σαλερνιτάνα εν όψει της σημερινής εξαιρετικά σημαντικής αναμέτρησης με τη Λιβόρνο, από την οποία βρίσκεται στο +1 στο βαθμολογικό πίνακα, συγκαταλέγεται η επιστροφή του Οντίερ (ΜΕ) στην αποστολή, καθώς ξεπέρασε το πρόβλημα τραυματισμού που αντιμετώπιζε.

Προηγούμενο ματς: Χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της Σαλερνιτάνα με αντίπαλο τη Βιτσέντζα στην έδρα της πρώτης, στο πλαίσιο της 37ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε under 2,5 στα δύο από τα οχτώ τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της Σαλερνιτάνα για το πρωτάθλημα.

ΛΙΒΟΡΝΟ

Έπρεπε να περάσουν έντεκα ολόκληρες αγωνιστικές, στις οποίες σημείωσε τρεις ισοπαλίες και οχτώ ήττες, για να καταφέρει να επιστρέψει στα νικηφόρα αποτελέσματα στο πρωτάθλημα η Λιβόρνο. Πιο συγκεκριμένα αφού δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Νοβάρα (2-1 εκτός έδρας) το Σάββατο (16/4) το συγκρότημα του Γκελάιν επικράτησε εντός έδρας της Λατίνα (1-0 εντός έδρας) μεσοβδόμαδα. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Βαντατζιάτο. Έξι ήττες γνώρισε η Λιβόρνο στις ισάριθμες τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για την ίδια διοργάνωση. Στις τέσσερις δεν κατάφερε να σκοράρει, ενώ στις τρεις σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ. Εκτός αποστολής για τη σημερινή εκτός έδρας αναμέτρηση με αντίπαλο τη Σαλερνιτάνα τέθηκε ο Φεντάτο (ΕΠ), ο οποίος συμπλήρωσε κάρτες και θα εκτίσει ποινή τιμωρίας.

Προηγούμενο ματς: Νικήτρια αναδείχθηκε η Λιβόρνο στην έδρα της επικρατώντας με 1-0 της Λατίνα, στο πλαίσιο της 37ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Λιβόρνο γνώρισε την ήττα στα έξι τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.