2η αγωνιστική

*Φάση των ομίλων της προκριματικής φάσης του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής 2025, που θα διεξαχθεί στα γήπεδα του Μαρόκου. Την πρόκριση στα τελικά της διοργάνωσης θα πανηγυρίσουν οι δύο πρώτες από κάθε όμιλο.

*Αήττητη η Νιγηρία σε πέντε συνολικά παιχνίδια με αντίπαλο τη Ρουάντα, έχοντας επικρατήσει όμως στα δυο από αυτά.

ΡΟΥΑΝΤΑ

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία 1-1 με τη Λιβύη, για τα προκριματικά του Κυπέλλου Εθνών. Βρέθηκε πίσω στο 16ο λεπτό, για να ισοφαρίσει στο 47′ με τον Ενσούτι.

Με το βαθμό της ισοπαλίας ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της σε αυτά τα προκριματικά η Ρουάντα. Στην πρεμιέρα της, την περασμένη Τετάρτη, η ομάδα του Τόρστεν Σπίτλερ φιλοξενήθηκε από τη Λιβύη, με την οποία έμεινε στο 1-1.

Βρέθηκε πίσω από νωρίς στο παιχνίδι και παρότι προσπάθησε να πετύχει κάτι, δεν το έκανε μέχρι την ανάπαυλα. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια όμως έφερε νωρίς το ματς στα ίσα και στην πορεία έπαιξε πιο παθητικά, κρατώντας έστω το βαθμό.

Αξιοσημείωτο, το γεγονός ότι έχει ηττηθεί μια φορά στα 13 τελευταία παιχνίδια που έδωσε, επίσημα και φιλικά, στα οποία είχε ακόμη επτά νίκες και πέντε ισοπαλίες.

Ρουάντα Στατιστικά

*No Goal τα 6/7 τελευταία παιχνίδια.

*Under 2.5 τα εννέα τελευταία παιχνίδια.

ΝΙΓΗΡΙΑ

Προηγούμενο ματς: Νίκη 3-0 επί του Μπενίν, για τα προκριματικά του Κυπέλλου Εθνών. Τα τέρματα της σημείωσαν οι Λούκμαν (45’+2, 83′) και Όσιμεν (78′).

Δυναμικό ξεκίνημα για τη Νιγηρία, στην προσπάθεια για πρόκριση στα τελικά του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής. Στην πρεμιέρα, η ομάδα του υπηρεσιακού Ογκουστίν Εγκουαβοέν υποδέχθηκε το Μπενίν, κόντρα στο οποίο δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει με 3-0.

Με διαφορά ανώτερη σε όλη τη διάρκεια, χωρίς όμως να φτάσει το μέγιστο της απόδοσης της. Πήρε προβάδισμα στο φινάλε του ημιχρόνου και αφού σπατάλησε κάποιες στιγμές στην πορεία, εν τέλει σκόραρε ακόμη δυο φορές στα τελευταία λεπτά και “καθάρισε”.

“Θα είναι ένα δύσκολο παιχνίδι, καθώς η Ρουάντα είναι μια πολύ καλή ομάδα και πήρε ένα βαθμό στην πρεμιέρα της. Θα πρέπει να δείξουμε συγκέντρωση σε όλη τη διάρκεια”, δήλωσε ο αρχηγός Τροστ-Εκόνγκ.