* Over 2.5 τα 4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (03/04): Ρίγας Σκόλα – Γελγκάβα 5-1

* Στο 2ο γύρο (15/05): Γελγκάβα – Ρίγας Σκόλα 1-2

ΡΙΓΑΣ ΣΚΟΛΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-3) επί της Λιεπάγια. Ο Ντεοκλεσιάνο (13’) άνοιξε το σκορ για την Ρίγας, ο Μέλκις (33’) ισοφάρισε για τη Λιεπάγια. Ο Ντιομαντέ (56’) έκανε το 1-2 κι ο Ντεοκλεσιάνο (79’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ασταμάτητη η περσινή πρωταθλήτρια, τρέχει πρόσω ολοταχώς για νέο θρίαμβο, αφού τη Δευτέρα πέτυχε 3η διαδοχική νίκη, έφτασε τους 28 πόντους στα 10 τελευταία παιχνίδια με αποτέλεσμα να βρεθεί στο +7 από τους διώκτες της.

Προηγήθηκε νωρίς με δυναμική κεφαλιά σε ροή αγώνα, στην πρώτη της ευκαιρία, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν σε στατικό, μετά από “τσαφ” σε προσπάθεια απομάκρυνσης.

Διατήρησε τον έλεγχο του ρυθμού, ξόδεψε δύο καλές στιγμές πριν την ανάπαυλα κι άλλες δύο μετά απ’ αυτήν, για να ανακτήσει προβάδισμα με νέα κεφαλιά σε γεμάτη περιοχή. Δεν κινδύνευσε με νέα ισοφάριση και “κλείδωσε” τη νίκη με ποιοτικό πλασέ εκτός περιοχής.

Την Τετάρτη υποδέχεται τη Λάρνε για τα προκριματικά του Champions League.

ΡΙΓΑΣ ΣΚΟΛΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 10/11 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 4/6 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΓΕΛΓΚΑΒΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Μέττα. Ο Γκλάουντανς πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 62ο λεπτό.

Επιστροφή στις νίκες μετά από ενάμιση μήνα και 5 αποτυχημένες απόπειρες για την Γελγκάβα, με το δευτεριάτικο τρίποντο ξεκόλλησε από τον πάτο της βαθμολογίας και μείωσε στο -3 από τις θέσεις παραμονής.

Φτωχό σε φάσεις το πρώτο 20λεπτο, η Γελγκάβα είχε γεμάτο δοκάρι σε απευθείας φάουλ στα μισά του ημιχρόνου και στο φινάλε του δεν πλήρωσε γκάφα στο build up της.

Δίχως συγκινήσεις και το ξεκίνημα της επανάληψης, η Γελγκάβα βρήκε το καθοριστικό γκολ σε μετάβαση μετά από κλέψιμο ψηλά. Στην πρώτη της καθαρή ευκαιρία σε ροή αγώνα.

Ακολούθως οπισθοχώρησε ψάχνοντας την κόντρα επίθεση και σε μία τέτοια συνθήκη ο φορ της σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Η πίεση των φιλοξενούμενων δεν έφερε μεγάλη απειλή για την εστία της.