12η αγωνιστική

*Είναι η πρώτη φορά που θα αναμετρηθούν σε επίσημη διοργάνωση εντός δεκαετίας.

ΡΕΝΤΙΝΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Ρόδεραμ με σκορ 2-1, στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με τον Γουίνγκ στο 26’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Νομπέ στο 49’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον Οντοφίν στο 56’.

Μέτρια εμφάνιση και ήττα για τη Ρέντινγκ. Αν και προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη μπήκε νωθρά, δεχόμενη την ανατροπή σε διάστημα δέκα λεπτών. Μάλιστα έμεινε και με παίκτη λιγότερο, διευκολύνοντας έτσι τους γηπεδούχους να διατηρήσουν το υπέρ τους προβάδισμα.

Καλύτερη εικόνα θα χρειαστεί ώστε να επιστρέψει στις νίκες, όμως έχει σημαντική ευκαιρία να το πετύχει, καθώς φιλοξενεί την Κρόουλι. Αρκετά τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της, συνηθίζει μεν να βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα με συνέπεια, παρ’ όλα αυτά δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να κρατήσει την εστία της ανέπαφη, με αποτέλεσμα αυτό να της «κοστίζει».

Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΚΡΟΟΥΛΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Σριούσμπερι με σκορ 3-5, στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με τον Μαρκίς στο 26’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Σουάν στο 33’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον Κιτίρνα στο 62’. Το 2-2 πέτυχε ο Ενσιάλα στο 72’ και το 2-3 ο Μαρκίς με πέναλτι στο 76’. Το 2-4 έκανε ο Λόιντ στο 86’ και το 2-5 ο ίδιος στο 90+2’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Κέλι στο 90+5’.

Πάλεψε κάτω από αντίξοες συνθήκες, όμως δεν τα κατάφερε. Έμεινε πίσω στο σκορ πριν το ημίωρο, όμως κατάφερε να ισοφαρίσει λίγα λεπτά αργότερα. Στην επανάληψη έμεινε με παίκτη λιγότερο, όμως κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή. Η συνέχεια δεν ήταν με το μέρος της, καθώς υπέκυψε στην έντονη πίεση των φιλοξενούμενων, δεχόμενη εξίσου την ανατροπή και εν τέλη την ήττα.

Δεν έχει μπορέσει να αποσπάσει ακόμα το πρώτο του τρίποντο από τότε που ανέλαβε τη τεχνική ηγεσία της ομάδας ο Ρομπ Έλιοτ, μετρώντας τέσσερις σερί ήττες, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης. Σίγουρα η ομάδα του έχει δείξει βελτίωση επιθετικά, καθώς σκόραρε 6 φορές στα δύο πρόσφατα παιχνίδια της, όμως μάζεψε τη μπάλα από τα δίχτυα της 9.