Πρώτος γύρος: Μονακό – Ρεν 1-1

*Από 5/6 μεταξύ τους Under 2,5 και NG προέρχονται οι δύο ομάδες στις αναμετρήσεις με γηπεδούχο τη Ρεν.

*Απ’ τις χειρότερες εντός έδρας ομάδες της Ligue 1 η Ρεν, μετράει ρεκόρ 6-6-5 με γκολ 23-22. Ωστόσο, προέρχεται από 3/5 νίκες.

ΡΕΝ

Δεύτερη σερί «σφαλιάρα» ολκής για τη Ρεν, με το ίδιο σκορ εις βάρος της, αυτή τη φορά όμως εντός έδρας. Μετά το εκτός έδρας «ναυάγιο» κόντρα στη Νις (3-0), ήρθε η εντός έδρας ήττα με 0-3 απ’ την Γκινγκάμπ στο ντέρμπι της Βρετάνης για να φέρει προβληματισμό και απογοήτευση στους «ρενουά», οι οποίοι υποχώρησαν στην 7η θέση και βλέπουν τους κόπους μιας χρονιάς να χάνονται. Έμειναν πλέον στο -5 απ’ την τετράδα, απόσταση που θέλουν να προλάβουν να καλύψουν στις τέσσερις αγωνιστικές που απομένουν, όπου όμως οφείλουν να πάρουν τουλάχιστον 10 πόντους. Με δεδομένο ότι παίζουν εκτός έδρας με την Παρί Σεν Ζερμέν την επόμενη εβδομάδα, αυτό σημαίνει ότι θέλουν 3/3 νίκες στα άλλα τρία ματς με Μονακό, Μονπελιέ (εκτός) και Μπαστιά (εντός).

«Δεν είμαι απ’ τους ανθρώπους που δραματοποιούν καταστάσεις. Υπάρχουν ακόμη τέσσερα παιχνίδια και θα τα δώσουμε όλα γιατί το χρωστάμε στους εαυτούς μας. Είναι δύσκολα ματς και πρέπει να παίξουμε πολύ καλύτερα σε σχέση με τα τελευταία δύο παιχνίδια. Υποδεχόμαστε τη Μονακό, στην οποία για να είμαι ειλικρινής, δυσκολεύομαι να βρω αδύνατο σημείο», είπε ο Ρολάν Κουρμπίς.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα για τη Ρεν με 0-3 απ’ την Γκινγκάμπ. Ο Ντιαλό στο 63’ το 0-1, το 0-2 ο Μπριάν στο 73’, το τελικό 0-3 ο Σανκαρέ στο 77’.

Στατιστικό: Από τέσσερα σερί εντός έδρας Over 2,5 προέρχεται η Ρεν.

*Η δεύτερη καλύτερη εκτός έδρας ομάδα της κατηγορίας είναι η Μονακό, μετράει ρεκόρ 7-7-3 με γκολ 25-24.

ΜΟΝΑΚΟ

Επέστρεψε στη δεύτερη θέση η Μονακό, που εκμεταλλεύτηκε την ισοπαλία στο ντέρμπι Λυών – Νις και με τη νίκη κόντρα στην απογοητευτική Μαρσέιγ έφτασε τους 58 πόντους. Το κακό πρώτο ημίχρονο θύμισε κάτι απ’ τις δύο διαδοχικές ήττες που είχαν προηγηθεί για τους Μονεγάσκους κόντρα σε Μπορντό (1-2) και Λιλ (4-1), ωστόσο στο δεύτερο 45λεπτο ανέβασαν επίπεδο την απόδοση τους. Εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του αντιπάλου και τα τιμώρησαν με δύο γκολ μέχρι το 75’, «κλειδώνοντας» μια πολύτιμη νίκη. Δεν πρόλαβε να κάνει κάτι περισσότερο απ’ το 2-1 η Μαρσέιγ.

Ήταν η δεύτερη νίκη στις τελευταίες εφτά αγωνιστικές, όπου η Μονακό ήταν ασταθής με ρεκόρ 2-3-2 και αρκετά αμυντικά ζητήματα. Δεν είναι τυχαίο ότι δέχτηκε γκολ στα 4/5 τελευταία παιχνίδια ανεξαρτήτως έδρας, σήμερα θέλει να είναι αποδοτική αμυντικά και να διεκδικήσει ένα ακόμη «διπλό» φέτος, τομέας όπου ειδικεύεται. Είναι απ’ τις καλύτερες εκτός έδρας ομάδες, ηττήθηκε μόλις δύο φορές στις 10 τελευταίες εξόδους της (3-5-2), γενικά έχασε μόλις τρεις φορές φέτος (7-7-3). Διαθέσιμος ο ηγετικός χαφ Μουτίνιο (ΜΕ 23/1), δεν είναι ξεκάθαρο αν θα παίξει απ’ την αρχή.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση για τη Μονακό με 2-1 επί της Μαρσέιγ. Ο Σίλβα το 1-0 στο 47’, το 2-0 ο Ράγκι στο 75’, το τελικό 2-1 έκανε ο Μπατσουαγί στις καθυστερήσεις.

Στατιστικό: Από 5/6 Over 2,5 προέρχεται η Μονακό ανεξαρτήτως έδρας.