9η αγωνιστική

*Αήττητη η Ρεν στα εννέα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια με αντίπαλο τη Χάβρη, σε όλες τις διοργανώσεις. Τον Ιανουάριο του 1996 η τελευταία της αντίστοιχη ήττα (2-4), για το Λιγκ Καπ.

ΡΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Μπρεστ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με πέναλτι στο 54ο λεπτό, για να ισοφαρίσει στο 86′ με τον Ζότα.

Μακριά από τις επιτυχίες είναι εδώ και τέσσερα παιχνίδια η Ρεν, έχοντας από δυο ισοπαλίες και ήττες για το πρωτάθλημα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ζουλιέν Στεφάν φιλοξενήθηκε από τη Μπρεστ, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στο μεταξύ τους ντέρμπι.

Προβλημάτισε αρκετά για ακόμη μια φορά με την εμφάνιση της, πέρασε αρκετά δύσκολα μέχρι την ανάπαυλα, αλλά κατάφερε να αποφύγει τα χειρότερα, έχοντας σύμμαχο και το δοκάρι στο 41ο λεπτό. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια όμως έκανε πέναλτι και βρέθηκε πίσω στο σκορ. Όσο περνούσε η ώρα όμως και έμενε ζωντανή στο παιχνίδι, συνέχισε να ελπίζει και εν τέλει έσωσε το βαθμό στα τελευταία λεπτά, με ένα άψογο τελείωμα του Ζότα.

Πρώτος βαθμός μετά τις δυο ήττες που προηγήθηκαν από Παρί Σεν Ζερμέν (3-1 εκτός) και Μονακό (1-2 εντός), με τον οποίο έφτασε τους οκτώ συνολικά στα ισάριθμα πρώτα παιχνίδια της σεζόν. Δυο νίκες και από μια ισοπαλία και ήττα στα τέσσερα εντός της.

Δημοσιεύματα αναφέρουν ότι η διοίκηση της ομάδος είναι ήδη σε αναζήτηση τεχνικού για να αντικαταστήσει τον Στεφάν, καθώς η εικόνα που παρουσιάζει δεν είναι η αναμενόμενη. Ήδη το όνομα του Ιγκόρ Τούντορ είναι το επικρατέστερο για να τον διαδεχθεί, με το προφίλ του Κροάτη να αρέσει και στον τεχνικό διευθυντή Φρεντερίκ Μασαρά.

Εξέτισε την τιμωρία του ο μπακ Ασινιόν και υπολογίζεται κανονικά απόψε, ενώ το παρών αναμένεται να δώσει και ο αμυντικός Όστιγκαρντ. Συμπλήρωσε κάρτες ο αμυντικός Σεϊντού και δηλώθηκε να εκτίσει κόντρα στην Οσέρ (03/11).

Στατιστικά

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΧΑΒΡΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-4 από τη Λυών, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 32ο λεπτό, για να δεχθεί ακόμη τρία τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο (57′, 71′, 87′).

Από την πέμπτη διαδοχική της ήττα έρχεται η Χάβρη, πιστοποιώντας την αγωνιστική κρίση που διανύει. Για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ντιντιέ Ντιγκάρ υποδέχθηκε τη Λυών, κόντρα στην οποία γνώρισε τη συντριβή με 0-4.

Δεν κατάφερε να προσαρμοστεί στις απαιτήσεις της αναμέτρησης και το “πλήρωσε” με το χειρότερο τρόπο. Περιορίστηκε από την αρχή σε παθητικό ρόλο και παρότι άντεξε για περίπου ένα μισάωρο, βρέθηκε εν τέλει πίσω στο σκορ. Κατέρρευσε εξ ολοκλήρου μετά την ανάπαυλα, βλέποντας την αντίπαλο να κάνει ότι θέλει στον αγωνιστικό χώρο και σαν αποτέλεσμα δέχθηκε ακόμη τρία τέρματα, τη στιγμή που δεν κατάφερε να απειλήσει σε καμία περίπτωση.

Είχαν προηγηθεί αυτές κόντρα σε Τουλούζ (2-0 εκτός), Μονακό (3-1 εκτός), Λιλ (0-3 εντός) και Μπρεστ (2-0 εκτός), φτάνοντας παράλληλα τις έξι συνολικά μετά και τις οκτώ πρώτες στροφές, στις οποίες έχει παράλληλα και δυο νίκες. Παραμένει έτσι αρκετά χαμηλά, πάνω μόνο από Ανζέ και Μονπελιέ.

Παρά τα διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα, η διοίκηση εξακολουθεί να στηρίζει τον κόουτς Ντιγκάρ, με τον πρόεδρο Ρουσιέ να δηλώνει μεταξύ άλλων ότι “ο Ντιντιέ είναι ο σωστός άνθρωπος, στο σωστό μέρος”.