*Over 2.5 τα 7/8 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

➡️ Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας σήμερα 01/09!

ΡΕΜΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Μαρσέιγ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 25ο λεπτό και παρότι έκανε την ανατροπή με τους Ακιέμε (51′) και Φοφανά (55′), εν τέλει δέχθηκε την ισοφάριση στο 71′.

Χωρίς νίκη παραμένει η Ρεμς, μετά και τα δυο πρώτα παιχνίδια της στη σεζόν. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Λούκα Έλσνερ φιλοξενήθηκε από τη Μαρσέιγ, από την έδρα της οποίας έφυγε αλώβητη, μετά και το τελικό 2-2.

Προβλημάτισε αρκετά με την εικόνα που παρουσίασε μέχρι την ανάπαυλα, είχε περισσότερο το ρόλο του θεατή και βρέθηκε πίσω στα μέσα του ημιχρόνου, χωρίς να είναι ικανή να αντιδράσει μέχρι τότε, με τον πορτιέρο Ντιούφ να την κρατάει ζωντανή. Επέστρεψε αρκετά φουριόζα από τα αποδυτήρια και με φουλ αντεπίθεση κατάφερε να κάνει πολύ γρήγορα την ανατροπή με δυο γκολ. Δεν ήταν όμως αρκετό, καθώς στην πορεία κλείστηκε πίσω και δεν άντεξε στην πίεση, δεχόμενη την ισοφάριση για το τελικό αποτέλεσμα.

Θετικό πάντως αποτέλεσμα σε μια αρκετά δύσκολη έδρα, με το βαθμό αυτό να είναι και ο πρώτος της για φέτος, καθώς είχε προηγηθεί η ήττα 0-2 από τη Λιλ, στην πρεμιέρα. Έβαλε λεφτά στα ταμεία με την πώληση του Καμορί Ντουμπιά στη Μπρεστ, ενώ παραχώρησε στην Τρουά και τον Αντελέν. Την ίδια ώρα, απέκτησε τον μπακ Μπουτά, με τη μορφή δανεισμού από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης.

Τη δεύτερη από τις τέσσερις συνολικά αγωνιστικές της τιμωρίας του εκτίει ο Αμαντού Κονέ, για την αποβολή του στην πρεμιέρα με τη Λιλ.

Ρεμς Στατιστικά

*Goal/Goal τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΡΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 από τη Στρασμπούργκ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 (23′, 48′) και παρότι μείωσε με τον Μπλας στο 57′, εν τέλει δέχθηκε και τρίτο τέρμα με αυτογκόλ του Βου στο 87ο λεπτό.

Δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες η Ρεν, μετά και το εντυπωσιακό 3-0 της πρεμιέρας κόντρα στη Λυών. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ζουλιέν Στεφάν φιλοξενήθηκε από τη Στρασμπούργκ, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 3-1.

Εντελώς διαφορετικό το πρόσωπο που παρουσίασε αυτή τη φορά σε σχέση με την πρεμιέρα. Έδειξε σαφές πρόβλημα στον έλεγχο και αφού βρέθηκε πίσω στα μέσα του ημιχρόνου, είχε μια καλή στιγμή και ένα δοκάρι μέχρι την ανάπαυλα. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια δέχθηκε δεύτερο τέρμα και παρότι μείωσε σχετικά γρήγορα, δεν κατάφερε το κάτι παραπάνω στην πορεία. Αντιθέτως, δέχθηκε και τρίτο τέρμα προς το φινάλε, με αυτογκόλ.

Ευελπιστεί σε κάτι καλύτερο αυτή τη φορά, αλλά δεν αναμένεται να έχει εύκολη αποστολή. Ενισχύθηκε με τις προσθήκες των Φαγέ (αμυντικός από Μπαρτσελόνα) και Ζότα (εξτρέμ από Αλ Ιτιχάντ), ενώ πήρε δανεικό και τον μέσο Αχαμάντα από την Κρίσταλ Πάλας. Παράλληλα, προχώρησε στην πώληση του μέσου Μπουριζό στην Αλ Ντουχάιλ και έδωσε δανεικούς τους Ομαρί (αμυντικός) και Σαλάχ (εξτρέμ) σε Λυών και Μπρεστ αντίστοιχα.

Με εξαίρεση τον πορτιέρο Αλεμντάρ που είναι τραυματίας, εκτός έμειναν και οι δυο νεοφερμένοι Αχαμάντα και Ζότα. Κανονικά στην αποστολή ο Μαλίκ Φαγέ.