5η αγωνιστική

*Αήττητη η Παρί Σεν Ζερμέν στα εννέα τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Ρεμς, έχοντας έξι νίκες και τρεις ισοπαλίες. Το Σεπτέμβριο του 2019 η τελευταία της ήττα, με 0-2 για το πρωτάθλημα.

*No Goal τα 8/10 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε όλα τα ματς στο κουπόνι παμε στοιχημα σήμερα Σάββατο 21/09!

ΡΕΜΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Ναντ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 28′, για να ισοφαρίσει έξι λεπτά μετά με τον Μουνετσί, ολοκληρώνοντας την ανατροπή στις καθυστερήσεις με τον Νακαμούρα.

Από τη δεύτερη διαδοχική της νίκη προέρχεται η Ρεμς, μετά και το εντός 2-1 επί της Ρεν. Πιο συγκεκριμένα, στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Λούκα Έλσνερ φιλοξενήθηκε από τη Ναντ, από την έδρα της οποίας “πέρασε” με 1-2.

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να βρεθεί πρώτη πίσω στο σκορ λίγο πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας. Παρόλα αυτά, δεν πτοήθηκε και έξι λεπτά αργότερα κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα. Αρκετά πιο ανοιχτό το μεταξύ τους μετά την ανάπαυλα, με ευκαιρίες και από τις δυο πλευρές, όμως ήταν αυτή που χαμογέλασε στο φινάλε, “κλέβοντας” το τρίποντο στις καθυστερήσεις.

Δείχνει έτσι σε ανοδική πορεία, μετά και το μέτριο ξεκίνημα της, στο οποίο είχε μια ήττα 0-2 από τη Λιλ και μια ισοπαλία 2-2 στην έδρα της Μαρσέιγ.

“Ερχόμαστε από δυο σερί νίκες και θα θέλαμε να συνεχίσουμε σε αυτό το ρυθμό, τουλάχιστον κάνοντας μια καλή εμφάνιση. Πρέπει να παραμείνουμε αποτελεσματικοί από Σαββατοκύριακο σε Σαββατοκύριακο”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο κόουτς Έλσνερ για το αποψινό παιχνίδι.

Με τέσσερις απουσίες η αποστολή της για το αποψινό ματς καθώς εκτός του τιμωρημένου για δεύτερο σερί παιχνίδι, Αμαντού Κονέ, εκτός είναι και οι τραυματίες Οκούμου, Μοσκάρντο και Αμπντούλ Κονέ.

Ρεμς Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Τζιρόνα, για το Τσάμπιονς Λιγκ. Το αυτογκόλ του Γκατσανίγκα στις καθυστερήσεις, διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Ξεκίνημα με το δεξί για την Παρί Σεν Ζερμέν στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ. Το βράδυ της Τρίτης, η ομάδα του Λουίς Ενρίκε υποδέχθηκε τη Τζιρόνα, της οποίας επικράτησε με 1-0, στην πρεμιέρα της league phase.

Ανώτερη σε γενικές γραμμές σε όλη τη διάρκεια, ήταν αυτή που απειλούσε περισσότερο και δεν κινδύνευσε ιδιαίτερα. Έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί από νωρίς (13′), ενώ έχοντας τον πλήρη έλεγχο και στο δεύτερο ημίχρονο, είδε τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι των Ισπανών λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας. Συνέχισε να πιέζει και αφού έχασε δυο καλές στιγμές, εν τέλει λυτρώθηκε στις καθυστερήσεις, με τη μπάλα να γλιστράει από τα χέρια του αντίπαλου τερματοφύλακα σε προσπάθεια του Μέντες και να καταλήγει στα δίχτυα.

Συνεχίζει έτσι το πολύ δυναμικό της ξεκίνημα στη σεζόν, καθώς θυμίζουμε ότι έχει κάνει ήδη το 4/4 στο τρέχον πρωτάθλημα, έχοντας επικρατήσει κατά σειρά των Χάβρη (1-4 εκτός), Μονπελιέ (6-0 εντός), Λιλ (1-3 εκτός) και Μπρεστ (3-1 εντός).

Με εξαίρεση τους γνώριμους απόντες Κιμπεμπέ, Ερναντές και Ράμος, εκτός μάχης για το αποψινό παιχνίδι τέθηκαν και οι Ντοναρούμα και Ασένσιο. Ο Ιταλός πορτιέρο χτύπησε κόντρα στη Μπρεστ και δεν έπαιξε ούτε στο Τσάμπιονς Λιγκ, ματς στο οποίο τραυματίστηκε ο Ισπανός εξτρέμ. Αμφότεροι πάντως δεν εμπνέουν ανησυχίας.