10η αγωνιστική

*Είναι η πρώτη φορά που θα αναμετρηθούν εντός δεκαετίας.

ΡΕΞΑΜ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Στίβενεϊτζ με σκορ 1-0, στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σκόραρε ο Τόμσον στο 10’.

Δεν έπεισε με την εμφάνισή της και γνώρισε την ήττα. Είχε μεν ευκαιρίες, απείλησε όμως ελάχιστα, με αποτέλεσμα να μην σκοράρει. Έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ, το οποία έμεινε εν τέλη απαράλλακτο ως το τελευταίο σφύριγμα.

Να επιστρέψει στις νίκες είναι ο στόχος της και θέλει να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα έδρα για ακόμα μία φορά ώστε να το πετύχει. Απέτυχε να αποσπάσει νικηφόρο αποτέλεσμα στα δύο πρόσφατα εκτός έδρας παιχνίδια της, αποτυγχάνοντας μάλιστα να σκοράρει. Άτρωτη στο γήπεδό της, μετράει μόνο νίκες από την αρχή της χρονιάς, με 13 γκολ ενεργητικό και 4 παθητικό.

Ρέξαμ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΝΟΡΘΑΜΠΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Μπόλτον με σκορ 2-4, στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον ΜακΈιτι στο 6’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Τόμασον στο 23’. Το 0-3 πέτυχε ο Τοάλ στο 60’ και το 0-4 ο Τσαρλς στο 83’. Το 1-4 έκανε ο Ίβς στο 90+1’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Γκάθρι στο 90+3’.

Κακή εμφάνιση και βαριά ήττα. Τραγικό πρώτο μέρος, έμεινε εύκολα πίσω στο σκορ, ενώ το ίδιο σκηνικό ακολούθησε και στην επανάληψη. Το μόνο που κατάφερε ήταν να εκμεταλλευτεί την αδράνεια των φιλοξενούμενων στις καθυστερήσεις, πετυχαίνοντας δύο γκολ και μειώνοντας το βαρύ 0-4.

Δεν κατάφερε να πάρει ούτε ένα βαθμό από τις διαδοχικές εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε τη τελευταία εβδομάδα και ψάχνει αντίδραση στη σημερινή της έξοδο. Δεν είναι σε καλή κατάσταση, μετράει μόλις μία νίκη στα έξι πρόσφατα παιχνίδια της, ενώ δέχεται πολύ εύκολα γκολ. Στα θετικά το γεγονός ότι βρίσκει συχνά δίχτυα, αλλά δεν της είναι αρκετό.